Czy w ramach poradnictwa obywatelskiego zawrzeć umowę na biuro rachunkowe?
Prowadzę biuro rachunkowe, jestem podatnikiem zwolnionym z VAT. Odbyłam szkolenie, w ramach którego mogę świadczyć nieodpłatne poradnictwo obywatelskie zgodnie z ustawą z 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej (Dz.U. z 2015 r. poz. 1255), nieodpłatnym poradnictwi e obywatelskim oraz edukacji prawnej. Stowarzyszenie, które jest upoważnione do utworzenia punktu nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego zaproponowało mi świadczenie poradnictwa raz w tygodniu. Proszę mi powiedzieć, w jaki sposób zawrzeć umowę ze stowarzyszeniem? Czy na biuro, czy na osobę fizyczną? Nie wiem, czy te czynności są zwolnione z VAT?
- Data: 24.02.2020
Kiedy biuro rachunkowe może korzystać ze zwolnienia w VAT?
Biuro rachunkowe korzysta ze zwolnienia podmiotowego w VAT. Wykonuje również usługi dla osób fizycznych niezwiązanych umową, tzn. sporządza deklaracje PIT (nie wysyła) i wystawia im faktury. Czy nadal może korzystać ze zwolnienia w VAT?
- Data: 24.02.2020
Reklamacja usług księgowych? Kiedy Twój klient ma do tego prawo
Usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych jest działalnością gospodarczą. A jak to bywa przy działalności gospodarczej, nie sposób wykluczyć niezadowolenia klientów, czy to wynikającego z ich odmiennych oczekiwań co do jakości usług, czy nawet z nieprawidłowości w ich wykonywaniu. W związku z tym biura rachunkowe mogą spotkać się z reklamacją ich usług. Ze względu na charakter działalności, reklamacje mogą nieść bardzo poważne skutki finansowe oraz wizerunkowe.
- Data: 14.02.2020
Moja firma to ja. Jak zrobić dobre wrażenie na kliencie
Wiele biur księgowych to firmy jednoosobowe lub takie, w których za kontakty z klientem odpowiada tylko właściciel. Na nim oparty jest wizerunek biura. Warto więc w przemyślany i świadomy sposób kształtować ten obraz, czyniąc z niego niematerialną, ale niezwykle cenną z biznesowego punktu widzenia wartość.
- Data: 14.02.2020
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy. Poznaj nowe przepisy zwalniające biuro z zachowania tajemnicy zawodowej
Już obowiązują nowe przepisy, które zmodyfikowały obowiązki niektórych podmiotów związane z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu m.in. biur rachunkowych.
- Data: 14.02.2020
Idealne biuro rachunkowe: czego tak naprawdę oczekują klienci?
Każdy właściciel biura rachunkowego, któremu zależy na dostarczeniu swoim klientom najwyższej jakości usług, nieustannie dąży do jak najlepszego dopasowania swojej działalności do ich potrzeb. Ale skąd wiadomo czego – poza fachową wiedzą i doświadczeniem – tak naprawdę oczekują klienci? Oto 10 najważniejszych cech idealnego biura rachunkowego.
- Data: 05.12.2019
Akcja „Edukacja”, czyli 3 sposoby na dzielenie się wiedzą z klientami
Dla większości przedsiębiorców księgowość jawi się jako „wiedza tajemna” i dlatego decydują się na współpracę z biurem rachunkowym. Warto się jednak dzielić tą wiedzą z klientami, bo jest to korzystne dla obu stron!
- Data: 17.11.2019
E-biuro rachunkowe. Nieograniczona dostępność przy niskich kosztach
Jedną z form rozwinięcia działalności przez biuro rachunkowe może być wprowadzenie oferty świadczenia usług elektronicznych. Warto rozważyć taką opcje, ponieważ coraz więcej klientów jest nią zainteresowanych, a regulacje prawne na to pozwalają. Dużą korzyścią przy tej formie współpracy jest oszczędność czasu, po obu stronach, a często również zasobów ludzkich po stronie biura.
- Data: 17.11.2019
Biuro rachunkowe także musi przestrzegać praw autorskich
W działalności biur księgowych, kancelarii doradztwa podatkowego itp. powszechną praktyką jest korzystanie z ogólnodostępnych publikacji na temat interpretacji przepisów, najnowszych zmian w prawie czy wzorów dokumentów. Powinno się to odbywać w taki sposób, aby nie naruszyć praw przysługujących ich twórcom. Takimi twórcami mogą być również zatrudnieni w tych podmiotach pracownicy.
- Data: 06.10.2019