Odszkodowania za nieruchomości wywłaszczone w związku z budową CPK bez PIT

Dodano: 9 września 2022
samolot

Od odszkodowań otrzymanych za wywłaszczenie nieruchomości w obszarze lokalizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) nie trzeba będzie płacić podatku dochodowego od osób fizycznych. Tak wynika z nowelizacji ustawy o PIT, dokonanej mocą przepisów, których celem jest usprawnienie budowy tego lotniska.

Ustawa z 22 lipca 2022 r. o usprawnieniu procesu inwestycyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego, która ma wejść w życie 2 października br., oprócz wielu różnych przepisów w zakresie m.in. prawa lotniczego, planowania i zagospodarowania przestrzennego, transportu kolejowego, dróg publicznych, czy ustawy o gospodarce nieruchomościami – wprowadza również nowe rozwiązania o charakterze podatkowym. Polegają one w szczególności na ustanowieniu w ustawie o PIT nowych zwolnień od tego podatku. Mianowicie do wspomnianej ustawy podatkowej zostaną dodane nowe przepisy art. 21 ust. 1 pkt 29aa i 29ab.

Na ich podstawie zwolnione od PIT będą:

  • przychody uzyskane z tytułu odszkodowania wypłacanego zgodnie z art. 58 ustawy z 10 maja 2018 r. o Centralnym Porcie Komunikacyjnym (Dz. U. z 2021 r. poz. 1354 ze zm.) oraz z tytułu sprzedaży nieruchomości w związku z realizacją przez nabywcę prawa pierwokupu, o którym mowa w art. 29b ust. 1 pkt 1 tej ustawy lub sprzedaży nieruchomości na szczególnych zasadach, określonych w jej art. 29b ust. 1 pkt 2 (nie dotyczy to jednak przypadków, gdy właściciel nieruchomości, o której mowa w zdaniu pierwszym, nabył jej własność w okresie 2 lat przed wszczęciem postępowania wywłaszczeniowego bądź odpłatnym zbyciem nieruchomości za cenę niższą o co najmniej 50% od wysokości uzyskanego odszkodowania lub ceny zbycia nieruchomości),

  • przychody z tytułu renty, o której mowa w art. 29c ww. ustawy z 10 maja 2018 r. o Centralnym Porcie Komunikacyjnym (nie dotyczy to przypadków, gdy właściciel nieruchomości, o której mowa w tym przepisie, nabył jej własność w okresie 2 lat przed zbyciem nieruchomości za cenę niższą o co najmniej 50% od wysokości ceny zbycia nieruchomości).

Analogiczne rozwiązania przewidziano dla podatników rozliczających się ryczałtowo. W świetle znowelizowanego art. 10 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 1993 ze zm.) – ww. zwolnienie określone w art. 21 ust. 1 pkt 29aa ustawy o PIT (tj. dotyczące przychodów z tytułu otrzymanych odszkodowań, o których mowa w tym przepisie) stosuje się odpowiednio do podatników opłacających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.


  • art. 17, art. 22, art. 55 ustawy z 22 lipca 2022 r. o usprawnieniu procesu inwestycyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego (Dz.U. z 2022 r. poz. 1846).