Przepisy w sprawie budowy CPK wprowadzą również zmiany w PIT

Dodano: 1 września 2021
Zielone podejście polega na zapewnieniu samolotowi płynnego, nieprzerwanego zniżania, najlepiej już z wysokości przelotowej.

Zmiany w podatkach, w tym także w przepisach ustawy o PIT przewiduje projekt specustawy, której celem jest usprawnienie procesu inwestycyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego. Po wejściu nowych regulacji w życie rozszerzeniu ulegnie katalog zwolnień podatkowych zawarty w pierwszej ze wskazanych ustaw.

Jak wskazano w uzasadnieniu projektu ustawy, jej celem jest usprawnienie procesu inwestycyjnego, prowadzące do wsparcia i przyspieszenia realizacji inwestycji oraz poszerzenie zakresu realizacji projektu CPK o działania ukierunkowane na pobudzenie gospodarki związane z lokalizacją w centralnej Polsce globalnego węzła przepływu ludzi i dóbr. Ma on stanowić krytyczny czynnik decyzyjny dla lokalizacji nowych inwestycji w wysokorozwiniętych sektorach gospodarki. Autorzy projektu wskazali ponadto, że zaproponowane w niej rozwiązania mają jednocześnie stanowić jeden ze sposobów wpływających na pobudzenie gospodarki w okresie wychodzenia z recesji spowodowanej skutkami COVID-19. Ich zdaniem zintegrowane działania zmierzające do budowy nowego systemu transportu dla Polski, opartego na zlokalizowanym w centralnej Polsce globalnym węźle lotniczo-kolejowo-drogowym, stanowić będą jeden z głównych sposobów wychodzenia z recesji.

Z projektu ustawy wynika, że cele te mają zostać osiągnięte również przez zmiany w przepisach podatkowych. Zakłada on bowiem dodanie do katalogu zwolnień podatkowych w ustawie o PIT nowego przepisu art. 21 ust. 1 pkt 29aa.

Na jego podstawie zwolnione od tego podatku będą (z pewnymi wyjątkami) przychody uzyskane tytułu odszkodowania lub tytułu zbycia nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenie oraz z tytułu sprzedaży nieruchomości w związku z realizacją przez nabywcę prawa pierwokupu, stosownie do przepisów o Centralnym Porcie Komunikacyjnym (lub na podstawie stosownych przepisów wykonawczych).

Według autorów omawianych rozwiązań nowy przepis ma na celu uzyskanie analogicznego zwolnienia podatkowego w tym zakresie, jakie przysługuje przy opodatkowaniu w stosunku do nabycia nieruchomości na inne cele publiczne. W świetle projektu, omawiane regulacje miałyby wejść w życie jeszcze w 2021 roku.


Źródło:
  • projekt ustawy o usprawnieniu procesu inwestycyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego.