MF przygotuje zmiany w amortyzacji budynków i budowli niemieszkalnych

Dodano: 17 kwietnia 2023
domek na wykresach w górę

Planowane są zmiany dotyczące amortyzacji niektórych budynków i budowli niemieszkalnych. Skorzystają na nich przedsiębiorcy działający w gminach o wysokim wskaźniku bezrobocia.


Zmiany mają polegać na skróceniu okresu amortyzacji środków trwałych w postaci budynków i budowli niemieszkalnych z 40 lat – odpowiednio do 5 lub 10 lat, w zależności od wysokości przeciętnej stopy bezrobocia w powiecie położenia nieruchomości.

. W ocenie projektodawców ma to być bardzo atrakcyjną zachętą dla inwestorów do tworzenia miejsc pracy tam, gdzie występuje wskazany ważny problem społeczny.

Jeśli planowane zmiany wejdą w życie przedsiębiorcy będą mogli indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla wprowadzanych po raz pierwszy do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, wytworzonych we własnym zakresie budynków (lokali) niemieszkalnych i budowli, zaliczonych do grupy 1 i 2 Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT). Zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia Rady Ministrów z 3 października 2016 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) – są to budynki i lokale (grupa 1) oraz obiekty inżynierii lądowej i wodnej (grupa 2).

W projekcie nowelizacji zaproponowano, aby dla nieruchomości znajdujących się w powiecie, w którym przeciętna stopa bezrobocia wynosi:

  • od 150% do 200% przeciętnej stopy bezrobocia w kraju – okres amortyzacji nie mógł być krótszy niż 10 lat,

  • powyżej 200% przeciętnej stopy bezrobocia w kraju – okres amortyzacji nie mógł być krótszy niż 5 lat.

Źródło:
  • projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Słowa kluczowe:
amortyzacja