Kodeks pracy 2023 r. Nowy urlop opiekuńczy
Od 26 kwietnia 2023 r. pracownikowi przysługuje w ciągu roku kalendarzowego urlop opiekuńczy. Ma on być wykorzystany na zapewnienie osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny lub zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych. Pracodawca nie będzie mógł odmówić pracownikowi tego urlopu. Wymiar tego urlopu to 5 dni.
Urlop opiekuńczy będzie mógł być wykorzystany jednorazowo albo w częściach.
Za członka rodziny będzie uważało się:
-
syna,
-
córkę,
-
matkę,
-
ojca lub
-
małżonka.
Urlop będzie udzielany w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Urlop będzie udzielany na wniosek pracownika złożony w postaci papierowej lub elektronicznej w terminie nie krótszym niż 1 dzień przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu.
We wniosku pracownik będzie wskazywał:
-
imię i nazwisko osoby, która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych,
-
przyczynę konieczności zapewnienia przez pracownika osobistej opieki lub wsparcia oraz
-
w przypadku członka rodziny ‒ stopień pokrewieństwa z pracownikiem lub w przypadku osoby niebędącej członkiem rodziny ‒ adres zamieszkania tej osoby.
Adres zamieszkania będzie podawany w celu potwierdzenia, że osoba niebędąca członkiem rodziny zamieszkuje z pracownikiem w tym samym gospodarstwie domowym.
We wniosku nie będą podawane szczegółowe informacje o stanie zdrowia osoby, której pracownik zapewnia osobistą opiekę, a jedynie przyczyna konieczności zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia przez pracownika.
Za czas urlopu opiekuńczego pracownik nie zachowa prawa do wynagrodzenia.
- Art. 1731‒1733 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2022 r. poz. 1510 ze zm.).
- Ustawa z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 641).