
Płaca minimalna 2025 – bez porozumienia na Radzie Dialogu Społecznego
W pierwszej połowie czerwca Rada Ministrów przedstawiła swoją propozycję dotyczącą wysokości płacy minimalnej na 2025 rok. Zgodnie z nią minimalne wynagrodzenie ma wzrosnąć do kwoty 4.626 zł. Propozycja w kolejnym kroku została skierowana do Rady Dialogu Społecznego. Jak przekazał Wiceminister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Sebastian Gajewski nie udało się osiągnąć porozumienia przedstawicieli pracodawców, pracowników i rządu w ramach RDS. Sprawdź, co to oznacza dla pracodawców.
- Data: 20.07.2024

Co z tym KSeF? MF zapowiada nowy projekt już we wrześniu
18 lipca br. odbyło się spotkanie dotyczące dalszego rozwoju KSeF. Przedstawiciele Ministerstwa Finansów zapowiedzieli, że inwestycje przedsiębiorców poczynione na wdrożenie KSeF, nie zmarnują się. Pojawią się jednak zmiany w strukturze logicznej. Projekt nowej schemy FA(3) będzie dostępny we wrześniu. Resort finansów potwierdził, że zgodnie z rekomendacjami audytu KSeF będzie wchodził w życie etapami.
- Data: 18.07.2024

Uwaga! Jutro kolejne spotkanie z cyklu „Konsultujemy KSeF”
Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa rozpoczynają nowy cykl konsultacji dotyczących systemu KSeF. Celem spotkań jest przedyskutowanie kształtu regulacji prawnych i rozwiązań biznesowych prowadzących do uproszczenia systemu. Zainteresowani przedsiębiorcy zaproszeni są do udziału w pierwszym spotkaniu, które odbędzie się 18 lipca br. w formule hybrydowej.
- Data: 17.07.2024

Trwają prace nad zmianami w formularzach dotyczących pełnomocnictw
Ministerstwo Finansów przygotowało przepisy, które mają na celu modyfikację niektórych druków przeznaczonych do udzielania, zmiany, odwoływania i wypowiadania pełnomocnictw podatkowych. Jest to związane m.in. z postępem technicznym, który spowodował częściową dezaktualizację treści dotychczas stosowanych w tym zakresie formularzy, a także z koniecznością ich dostosowania do nowych standardów tworzenia dokumentów elektronicznych.
- Data: 15.07.2024

Jakie są konsekwencje VAT sprzedaży pracownikom samochodów osobowych po obniżonej cenie?
Pytanie: Spółka sprzedaje używane samochody osobowe pracownikiem po określonym okresie użytkowania. W przypadku sprzedaży możliwe są dwie opcje: użytkownik samochodu kupuje samochód – cena określona przez rzeczoznawcę minus 10%, odbywa się przetarg i wygrany kupuje samochód po cenie ze złożonej oferty minus 10%. Często cena ta jest wyższa od rynkowej. Czy w obu przypadkach należy doliczyć VAT należny z powodu obniżonej ceny?
- Data: 12.07.2024

Kiedy można zastosować 0% do WDT?
Pytanie: Do kontrahenta zagranicznego wysyłane są towary (części samochodowe). Zostały one wcześniej u niego zakupione, a teraz wysyłane są do regeneracji. Gdy on je otrzyma wystawia dokument (jest w innym miesiącu niż wysyłka), według którego my wystawiamy fakturę sprzedaży. Dokument ten jest jakby potwierdzeniem otrzymania tych części i zgodą na wystawienie faktury. Czy może być to wystarczającym dowodem wysłania towaru (WDT) i zastosowania stawki 0% i czy data wystawienia faktury może być inna niż wysyłka towaru. Jest jednak zgodna z otrzymanym dokumentem od odbiorcy.
- Data: 09.07.2024

Wdrożenie wewnętrznej procedury zgłoszeń sygnalistów cz. I Poznaj zasady
Wiele organizacji już zaczyna wcielać wewnętrzne procedury określone w ustawie o ochronie sygnalistów, które będą obowiązkowe już pod koniec września. Poniżej pierwszy z cyklu webinarów przyblizających to zagadnienie.
- Data: 08.07.2024

Podatek tonażowy. Jest zapowiedź zmian
Rząd zapowiedział wprowadzenie modyfikacja przepisów o podatku tonażowym, które mają m.in. poprawić konkurencyjność przedsiębiorstw żeglugowych. Zostały opublikowane założenia projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wsparcia przedsiębiorstw żeglugowych. Przewiduje on m.in. nowelizację ustawy z 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym.
- Data: 07.07.2024
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »