Zaniechanie poboru PIT od szczepień przeciw grypie już obowiązuje
Pracodawcy, którzy w czasie pandemii COVID-19 opłacą swoim pracownikom szczepienia przeciwko grypie, nie będą musieli pobierać z tego tytułu zaliczek na PIT. Weszło już bowiem w życie rozporządzenie ministra finansów, które zwalnia ich z tego obowiązku.
Zasadą jest, że wartość szczepień przeciwko grypie sfinansowanych przez pracodawcę powinna być doliczona do przychodu pracowników ze stosunku pracy, zgodnie z art. 12 ust, 1 ustawy o PIT. Wyjątek dotyczy sytuacji, gdy na zakładzie pracy spoczywa powinność w tym zakresie, na podstawie przepisów bhp. W takich przypadkach wartość wspomnianych szczepień – jeśli zakład pracy ma obowiązek je zapewnić na podstawie przepisów obowiązującego prawa – w ogóle nie stanowi przychodu dla pracowników. Takie wnioski nasuwają się z wyjaśnień wydawanych przez organy podatkowe, np. z interpretacji indywidualnych dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 18 grudnia 2017 r. (nr 0113-KDIPT2-3.4011.325.2017.2.DS), z 21 października 2019 r. (nr 0113-KDIPT2-3.4011.484.2019), a także z jednej z najnowszych – z 1 grudnia 2020 r. (nr .0113-KDIPT2-2.4011.747.2020.1.AKU). To ostatnie pismo zostało wydane na wniosek pracodawcy, który postanowił sfinansować pracownikom takie szczepienia w związku z panującą pandemią COVID-19.
Jednak nawet pracodawcy opłacający pracownikom tego rodzaju szczepienia dobrowolnie, obecnie nie muszą od ich wartości pobierać zaliczek na PIT. Obowiązuje już bowiem rozporządzenie ministra finansów 2 grudnia 2020 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od wartości nieodpłatnych świadczeń z tytułu szczepień ochronnych przeciw grypie. Na podstawie wspomnianego aktu prawnego – który wszedł w życie 8 grudnia 2020 r. – MF zaniechał poboru PIT od szczepionek na grypę przekazanych pracownikom w trakcie epidemii COVID-19. Dzięki temu osoby, którym pracodawca sfinansuje takie szczepienie – nie zapłacą z tego tytułu PIT. Chodzi tutaj nie tylko o świadczeniobiorców zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, ale również m.in. o pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych (np. zlecenia czy o dzieło), byłych pracowników (emerytów i rencistów), członków rad nadzorczych itp. Przy czym jeśli szczepienia są wykonywane w ramach wykupionego przez zakład pracy pakietu medycznego, to zaniechanie poboru podatku ma zastosowanie do wartości świadczenia do wysokości nieprzekraczającej 100 zł w roku podatkowym. Zaniechanie to zostało jednak ograniczone czasowo. Stosuje się je bowiem do dochodów (przychodów) uzyskanych w okresie od 1 marca 2020 r. do końca miesiąca, w którym zostanie odwołany stan epidemii ogłoszony na obszarze Polski w związku z COVID-19.
.
- § 1-3 rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z 2 grudnia 2020 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od wartości nieodpłatnych świadczeń z tytułu szczepień ochronnych przeciw grypie (Dz.U. z 2020 r. poz. 2174).