Pracodawcy nie pobiorą PIT od pracowników zaszczepionych na grypę
Pracownicy nie będą musieli płacić PIT od szczepień na grypę opłaconych przez pracodawcę. Minister Finansów postanowił bowiem zaniechać poboru podatku od takich świadczeń, otrzymanych podczas stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19.
W świetle obowiązujących przepisów i odnoszących się do nich wyjaśnień organów podatkowych regułą jest, że sfinansowanie pracownikom przez zakład pracy szczepień ochronnych przeciwko grypie jest dla tych osób przychodem ze stosunku pracy, podlegającym opodatkowaniu PIT. W związku z tym wartość wskazanych świadczeń w miesiącu ich otrzymania powinna być doliczona przez płatnika do pozostałych przychodów pracownika, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT – a następnie od łącznej kwoty powinien on obliczyć, pobrać i odprowadzić do urzędu skarbowego zaliczkę na podatek dochodowy. Z powinności tej pracodawca (płatnik) jest zwolniony tylko wtedy, gdy obowiązek takich szczepień jednoznacznie wynika z przepisów bhp.
Zaniechanie poboru podatku
Pandemia COVOD-19 zmieniła jednak nieco podejście Ministerstwa Finansów do przedmiotowej kwestii. Przedstawiciele resortu już pewien czas temu zadeklarowali wprowadzenie przepisów, które wyłączałyby opodatkowanie PIT w przypadku szczepień ochronnych pracowników przeciw grypie, otrzymanych podczas trwania stanu tej pandemii. Realizując te zapowiedzi MF przygotowało projekt specjalnego rozporządzenia w tej sprawie, zakładającego zaniechanie poboru podatku od szczepionek na grypę przekazanych pracownikom w trakcie epidemii COVID-19. Ma być ono jednym elementów strategii walki z tą pandemią, przyczyniając się do lepszej ochrony przed chorobami wywoływanymi wirusami
Treść projektu rozporządzenia wskazuje na to, że wyłączenie z opodatkowania będzie dotyczyć przychodów w rozumieniu art. 12 ust. 1, art. 13 lub art. 20 ust. 1 ustawy PIT. Oznacza to, że na zamianach skorzystają nie tylko zatrudnieni na podstawie stosunku pracy (i pokrewnych) oraz zleceniobiorcy, ale również – na co zwrócono uwagę w uzasadnieniu omawianego projektu – m.in. otrzymujący takie świadczenia członkowie rad nadzorczych (od firm), emeryci (od byłych zakładów pracy), czy członkowie związków zawodowych (np. od organizacji związkowych). Co istotne, chodzi tutaj nie tylko o same koszty zakupu szczepionek, ale także o koszty badania kwalifikacyjnego, przeprowadzenia zabiegu oraz konsultacji specjalistycznej (niezbędnej w celu wykluczenia przeciwwskazań do wykonania szczepienia).
Szczepienia w ramach pakietów medycznych
W przypadku, gdy szczepienia przeciw grypie będą realizowane w ramach szerszego pakietu usług medycznych wykupionego przez pracodawcę, zaniechanie poboru PIT będzie miało zastosowanie do wysokości nieprzekraczającej 100 zł w roku podatkowym. Natomiast nadwyżka wartości świadczeń ponad tę kwotę będzie już podlegać opodatkowaniu.
Przywilej jedynie tymczasowy
Zaniechanie poboru PIT będzie miało zastosowanie do dochodów (przychodów) od tego rodzaju świadczeń uzyskanych w okresie od 1 marca 2020 r. do końca miesiąca, w którym odwołany zostanie stan epidemii w związku z COVID-19. Obowiązywanie komentowanych przepisów z mocą wsteczną oznacza, że jeśli podatek został już wcześniej pobrany od pracownika, to będzie miał on możliwość jego odzyskania (co do zasady w zeznaniu rocznym).
Źródło:
-
projekt (z 13 października 2020 r.) rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od wartości nieodpłatnych świadczeń z tytułu szczepień ochronnych przeciw grypie.