Pracodawcy nie pobiorą PIT od pracowników zaszczepionych na grypę

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 25 października 2020

Pracownicy nie będą musieli płacić PIT od szczepień na grypę opłaconych przez pracodawcę. Minister Finansów postanowił bowiem zaniechać poboru podatku od takich świadczeń, otrzymanych podczas stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19.

W świetle obowiązujących przepisów i odnoszących się do nich wyjaśnień organów podatkowych regułą jest, że sfinansowanie pracownikom przez zakład pracy szczepień ochronnych przeciwko grypie jest dla tych osób przychodem ze stosunku pracy, podlegającym opodatkowaniu PIT. W związku z tym wartość wskazanych świadczeń w miesiącu ich otrzymania powinna być doliczona przez płatnika do pozostałych przychodów pracownika, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT – a następnie od łącznej kwoty powinien on obliczyć, pobrać i odprowadzić do urzędu skarbowego zaliczkę na podatek dochodowy. Z powinności tej pracodawca (płatnik) jest zwolniony tylko wtedy, gdy obowiązek takich szczepień jednoznacznie wynika z przepisów bhp.

Zaniechanie poboru podatku

Pandemia COVOD-19 zmieniła jednak nieco podejście Ministerstwa Finansów do przedmiotowej kwestii. Przedstawiciele resortu już pewien czas temu zadeklarowali wprowadzenie przepisów, które wyłączałyby opodatkowanie PIT w przypadku szczepień ochronnych pracowników przeciw grypie, otrzymanych podczas trwania stanu tej pandemii. Realizując te zapowiedzi MF przygotowało projekt specjalnego rozporządzenia w tej sprawie, zakładającego zaniechanie poboru podatku od szczepionek na grypę przekazanych pracownikom w trakcie epidemii COVID-19. Ma być ono jednym elementów strategii walki z tą pandemią, przyczyniając się do lepszej ochrony przed chorobami wywoływanymi wirusami

Na podstawie nowych przepisów pracownicy, którym zakład pracy sfinansuje szczepienie przeciwko grypie, nie zapłacą z tego tytułu PIT.

Treść projektu rozporządzenia wskazuje na to, że wyłączenie z opodatkowania będzie dotyczyć przychodów w rozumieniu art. 12 ust. 1, art. 13 lub art. 20 ust. 1 ustawy PIT. Oznacza to, że na zamianach skorzystają nie tylko zatrudnieni na podstawie stosunku pracy (i pokrewnych) oraz zleceniobiorcy, ale również – na co zwrócono uwagę w uzasadnieniu omawianego projektu – m.in. otrzymujący takie świadczenia członkowie rad nadzorczych (od firm), emeryci (od byłych zakładów pracy), czy członkowie związków zawodowych (np. od organizacji związkowych). Co istotne, chodzi tutaj nie tylko o same koszty zakupu szczepionek, ale także o koszty badania kwalifikacyjnego, przeprowadzenia zabiegu oraz konsultacji specjalistycznej (niezbędnej w celu wykluczenia przeciwwskazań do wykonania szczepienia).

Szczepienia w ramach pakietów medycznych

W przypadku, gdy szczepienia przeciw grypie będą realizowane w ramach szerszego pakietu usług medycznych wykupionego przez pracodawcę, zaniechanie poboru PIT będzie miało zastosowanie do wysokości nieprzekraczającej 100 zł w roku podatkowym. Natomiast nadwyżka wartości świadczeń ponad tę kwotę będzie już podlegać opodatkowaniu.

Przywilej jedynie tymczasowy

Zaniechanie poboru PIT będzie miało zastosowanie do dochodów (przychodów) od tego rodzaju świadczeń uzyskanych w okresie od 1 marca 2020 r. do końca miesiąca, w którym odwołany zostanie stan epidemii w związku z COVID-19. Obowiązywanie komentowanych przepisów z mocą wsteczną oznacza, że jeśli podatek został już wcześniej pobrany od pracownika, to będzie miał on możliwość jego odzyskania (co do zasady w zeznaniu rocznym).

Źródło:

  • projekt (z 13 października 2020 r.) rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od wartości nieodpłatnych świadczeń z tytułu szczepień ochronnych przeciw grypie.

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.