Do zawiadomienia o wyborze estońskiego CIT posłuży formularz ZAW-R

Dodano: 19 grudnia 2020

Już wiadomo, jak będzie wyglądał wzór zawiadomienia o wyborze tzw. estońskiego CIT. Projekt rozporządzenia w tej sprawie został opublikowany 16 grudnia, natomiast formularz będzie miał zastosowanie do dochodów osiągniętych przez podatników od 1 stycznia 2021 r.

Minister finansów przygotował projekt rozporządzenia określającego dwa nowe wzory formularzy przeznaczonych dla podatników podatku dochodowego od osób prawnych. Chodzi o:

  • ZAW-R (1) – zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych, oraz

  • OSW-R (1) – oświadczenie o podmiotach, w których posiada prawa udziałowiec lub akcjonariusz podatnika opodatkowanego ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych.

Wydanie rozporządzenia ma związek ze zmianami w podatkach od 1 stycznia 2021 r., które polegają na wprowadzeniu tzw. estońskiego CIT. W ramach wspomnianych rozwiązań spółki z o.o. oraz spółki akcyjne będą mogły wybrać ryczałt od przychodów kapitałowych. Istotą tego rozwiązania jest przesunięcie momentu poboru podatku na moment wypłaty zysków z przedsiębiorstwa. Zatem dopóki zgromadzone środki finansowe pozostają do dyspozycji podatnika i są przez niego przeznaczane na rozwój firmy – podatek nie wystąpi. Konieczność jego zapłaty powstanie dopiero w przypadku przeznaczenia tego zysku na inne cele, o charakterze konsumpcyjnym. Ma to sprzyjać rozwojowi inwestycji w sektorze małych i średnich firm. Model opodatkowania, o którym mowa, jest powszechnie określany mianem „estońskiego CIT”. Nowelizacji przepisów w tym zakresie dokonano mocą ustawy z 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o CIT oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2020 r. poz. 2122). Na podstawie art. 28j ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym od początku 2021 roku podatnicy, którzy zechcą skorzystać opodatkowana w formie omawianego ryczałtu – powinni złożyć do właściwego naczelnika urzędu skarbowego stosowne zawiadomienie. Zgodnie z nowymi przepisami zawiadomienie to składa się w terminie do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, w którym podatnik ma być opodatkowany tym podatkiem.

Jeśli więc przedsiębiorca chce być opodatkowany estońskim CIT w 2021 roku, to zawiadomienia w tym zakresie musi dokonać do 1 lutego 2021 r. (ponieważ 31 stycznia przypada w niedzielę), na formularzu według wzoru, który stanowi załącznik do przedmiotowego rozporządzenia (czyli ZAW-R).

Z kolei formularz OSW-R posłuży wspólnikom wspomnianych wcześniej spółek, będących podatnikami estońskiego CIT. Na podstawie art. 28s ust. 1 ustawy CIT zostali oni bowiem zobowiązani do składania tym podmiotom oświadczeń o posiadanych przez nich, w sposób bezpośredni i pośredni, udziałach (akcjach), (akcjach), ogóle praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną oraz innych prawach majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym. Takie oświadczenie każdy wspólnik będzie musiał składać spółce zasadniczo w terminie do końca pierwszego miesiąca każdego roku podatkowego, w którym spółka ta opodatkowana będzie ryczałtem. Z kolei obowiązkiem spółki będzie przekazane kopii tego dokumentu na żądanie organu podatkowego.

Wzory zarówno ZAW-R, jak i i OSW-R będą stosowane do dochodów osiągniętych przez podatników CIT od 1 stycznia 2021 r. Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem następującym po dniu jego ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Źródło:

  • § 1 - 3 projektu (z 30 listopada 2020 r.) rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej w sprawie wzorów zawiadomienia o wyborze opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych oraz oświadczenia o podmiotach, w których posiada prawa udziałowiec lub akcjonariusz podatnika opodatkowanego ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych.