Ułatwienia dla przedsiębiorców w czasie pandemii. Nowe terminy dla sprawozdań

Dodano: 31 marca 2020
okulary na gazecie z notowaniami, wykresami

Sytuacja związana z pandemią koronowirusa wymaga wdrożenia wielu rozwiązań, które ułatwią, a w niektórych sytuacjach umożliwią funkcjonowania wielu podmiotów. Jednym z nich jest projektowane przedłużenie terminów związanych ze sprawozdaniem finansowym.

W nowym art. 15zzh ust 1 ustawy z 2 marca 2020 r.o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 374),przewidziano, iż w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii minister właściwy do spraw finansów publicznych, w drodze rozporządzenia, może określić inne terminy wypełniania obowiązków w zakresie ewidencji oraz w zakresie sporządzenia, zatwierdzenia, udostępnienia i przekazania do właściwego rejestru, jednostki lub organu sprawozdań lub informacji, o których mowa m.in. w ustawie z 29 września 1994 r. o rachunkowości oraz w aktach wykonawczych wydanych na podstawie tej ustawy – biorąc pod uwagę konieczność zapewnienia prawidłowej realizacji tych obowiązków.

Znamy projekt rozporządzenia z którego wynika, iż sprawozdania finansowe osób prowadzących działalność gospodarczą będą składane w formie xml do szefa Krajowej Administracji Skarbowej do 31 lipca 2020 r., a nie, jak wynika z dotychczasowego brzemienia art. 45 ust. 5 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, do 30 kwietnia (§ 2 rozporządzenia).

Zestawienie obrotów i sald kont księgi głównej za rok obrotowy, które zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości powinno być sporządzone w ciągu 85 dni po dniu bilansowym, może być sporządzone w terminie przełożonym o 90 dni, a w przypadku jednostek podlegających nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego – o 60 dni. Zasada ta dotyczy wszystkich jednostek prowadzących księgi rachunkowe.

Terminy liczy się w zależności od tego, kiedy przypada koniec roku obrotowego, bowiem przepisy rozporządzenia odnoszą się do terminów sprawozdawczych odnoszących się do roku obrotowego kończącego się między 30 września 2019 r. a 30 kwietnia 2020 r.

Terminy na przygotowanie sprawozdania finansowego, skonsolidowanego sprawozdania finansowego, sprawozdania z działalności, sprawozdania z działalności grupy kapitałowej zostają przedłużone o trzy miesiące, a w przypadku jednostek podlegających nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego – o 2 miesiące.

Oznacza to, że nie będzie naruszeniem ustawy o rachunkowości przygotowanie i podpisanie sprawozdania finansowego w terminie późniejszym niż 31 marca 2020 r., jeśli rok obrotowy podmiotu, w tym należącego do sektora finansów publicznych, skończył się 31 grudnia 2019 r.

PrzykładSpółka skończyła rok obrotowy 31 grudnia 2019 – sprawozdanie finansowe musi przygotować do 30 czerwca zamiast do 31 marca 2020 r.
PrzykładSpółka ABD kończy rok obrotowy 31 marca 2020 r. Będzie miała czas na przygotowanie sprawozdania do końca września 2020 r., a nie jak w normalnych warunkach do 30 czerwca.

Sprawozdania te będą też zatwierdzane w terminie dłuższym o 3 miesiące lub dwa miesiące w przypadku jednostek podlegających nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.

Terminem na zatwierdzenie sprawozdanie za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2019 r. będzie zatem 30 września 2020 r.
Autor:

   Katarzyna Trzpioła