Przestój ekonomiczny lub obniżenie wymiaru czasu pracy - jak się starać o dotacje z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych

Dodano: 6 kwietnia 2020

Jeśli wdrożysz w firmie przestój ekonomiczny lub obniżysz wymiar czasu pracy z powodu epidemii koronawirusa, możesz się starać o dopłaty do części wynagrodzeń i składek ZUS, które będą wypłacać Wojewódzkie Urzędy Pracy. Sprawdź, ile wyniesie dofinansowanie i jakie musisz spełnić warunki.

O dotacje z Zakładowego Fundusz Świadczeń Socjalnych przeznaczone na dopłaty do części wynagrodzeń i składek ZUS mogą się starać przedsiębiorcy w rozumieniu art. 4 ust.1 lub 2 ustawy Prawo przedsiębiorców, którzy z powodu spadku obrotów z powodu epidemii koronawirusa wdrożyli w swoich firmach następujące procedury:

  1. przestój ekonomiczny;

  2. obniżenie wymiaru czasu pracy.

Przedsiębiorca w rozumieniu art. 4 ust 1 i 2 Prawo przedsiębiorców to:

  • osoba fizyczna,

  • osoba prawna,

  • jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, wykonująca działalność gospodarczą,

  • wspólnik spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez niego działalności gospodarczej.

Według ustawy o przeciwdziałaniu epidemii koronawirusa, pracownikiem jest osoba fizyczna, która:

  • pozostaje z pracodawcą w stosunku pracy,

  • jest zatrudniona na podstawie umowy cywilnoprawnej, jeżeli z tego tytułu podlegała obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym,

z wyjątkiem pomocy domowej zatrudnionej przez osobę fizyczną.

Warunki, jakie musisz spełnić

Przedsiębiorca starający się o dofinansowanie:

  • nie może mieć zaległości podatkowych i wobec ZUS na koniec trzeciego kwartału 2019 roku,

  • nie może spełniać warunków do objęcia go podstępowaniem upadłościowym,

  • musi udowodnić, że w jego przedsiębiorstwie wystąpił spadek obrotów spowodowany epidemią koronawirusa,

  • nie może otrzymać wcześniej dofinansowania do tych samych pracowników z tytułu ich wypłat,

  • musi podpisać porozumienie z pracownikami o wdrożeniu procedury przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy i poinformowa

  • o tym w ciągu 5 dni roboczych Państwową Inspekcję Pracy

Spadek obrotów w firmie kwalifikujący przedsiębiorcę do dofinansowania jest rozumiany, jako:

  •    spadek sprzedaży towarów i usług o co najmniej 15% liczony jako stosunek łącznych obrotów w ciągu dowolnie wybranych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych przypadających po 1 stycznia 2020 r. do dnia poprzedzającego dzień złożenie wniosku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Za miesiąc uważa się również 30 kolejnych dni kalendarzowych lub

  • spadek sprzedaży towarów i usług o co najmniej 25% liczony jako stosunek obrotów z dowolnie wskazanego miesiąca przypadającego po 1 stycznia 2020 r. do dnia poprzedzającego dzień złożenie wniosku do obrotów z miesiąca poprzedniego. Za miesiąc uważa się również 30 kolejnych dni kalendarzowych.

Porozumienie z pracownikami

Jeśli zamierzasz skorzystać z dopłat do części wynagrodzeń i składek ZUS na podstawie wymienionych procedur, to nie musisz zmieniać warunków zatrudnienia i wynagradzania w okresie dofinansowania (chodzi o wypowiedzenia zmieniające czy aneksy do umów przewidziane w Kodeksie pracy).

Warunki pracy i płacy ulegają zmianie na podstawie porozumienia podpisanego z pracownikami.

Porozumienie to podpisujesz ze związkami zawodowymi, jeżeli są takie w przedsiębiorstwie, lub z wybranymi przedstawicielami pracowników.

Porozumienie, o którym mowa, zawiera co najmniej:

  • wyszczególnienie grup zawodowych objętych przestojem ekonomicznym lub obniżonym wymiarem czasu pracy,

  • okres obowiązywania przestoju ekonomicznego lub obniżonego czasu pracy,

  • obniżony wymiar czasu pracy.

Wzór porozumienia

Porozumienie w sprawie warunków i trybu wykonywania pracy w czasie epidemii zawarte dnia ……

Pracodawcę reprezentuje:

………………………………………..

Pracowników reprezentuje:

…………………………………………..

§1

W związku z wprowadzeniem stanu epidemii wprowadza się w ………………………………………………….

(nazwa firmy)

w okresie od ……….…………do…………………….. obniżony o 20% wymiar czasu pracy.

§2

W wyżej określonym okresie zgodnie z art. 15g ust 8 ustawy o przeciwdziałaniu epidemii wraz z obniżeniem czasu pracy obniża się również o 20% wynagrodzenie z tym, że wynagrodzenie nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy.

   §3

Porozumienie wchodzi w życie z dniem podpisania.

§4

Porozumienie sporządzono w 2 egzemplarzach. Jeden dla przedstawiciela pracodawcy, jeden dla przedstawiciela pracowników.

Pracodawca Przedstawiciel pracowników

……………………………… ………………………………………….

Podobne porozumienie podpisujesz przy przestoju ekonomicznym.

Kopie podpisanego porozumienia z pracownikami przekazujesz do Państwowej Inspekcji Pracy w ciągu 5 dni roboczych od daty podpisania.

Wysokość dofinansowania

Z ustawy o zapobieganiu epidemii koronawirusa wynika, że:

  •    przy przestoju ekonomicznym wypłacasz pracownikowi wynagrodzenie nie większe niż 50% i nie mniejsze niż minimalne wynagrodzenie za pracę z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy.

   Maksymalne dofinansowanie wynosi natomiast 50% minimalnego wynagrodzenia z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy. Dofinansowanie nie przysługuje, gdy pracownik uzyskał w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym złożono wniosek, wyższe wynagrodzenie niż 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału (biorą pod uwagę IV kwartał 2019 rok jest to 15.595,74 zł);

  • przy obniżonym wymiarze czasu pracy pracodawca może pracownikowi może obniżyć wymiar czasu pracy o 20% nie więcej niż do 0,5 etatu, z zastrzeżeniem, że wynagrodzenie nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy.

Maksymalne dofinansowanie wynosi 50% wynagrodzenia należnego po obniżeniu etatu nie więcej niż 40% przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału (biorą pod uwagę IV kwartał 2019 rok jest to 2.079,43 zł). Dofinansowanie nie przysługuje, gdy pracownik uzyskał w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym złożono wniosek, wynagrodzenie wyższe niż 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału (biorąc pod uwagę IV kwartał 2019 rok jest to 15.595,74 zł)

Dofinansowanie jest wypłacane przez okres trzech miesięcy od daty złożenia wniosku.

Jeżeli pracownik pobiera wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy w okresie dofinansowania, to na tę osobę nie przysługuje dotacja (art. 7 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy).

Przedsiębiorca ma obowiązek utrzymania zatrudnienia pracowników objętych umową przez okres dofinansowania oraz po zakończeniu dofinasowania przez dodatkowy okres równy okresowi dofinansowania.

Warunki i kwoty maksymalne do dofinansowanie w procedurze przestoju i obniżonego wymiaru czasu pracy

Rodzaj procedury

Warunki wynagrodzenia i wymiaru etatu pracy w procedurach

Maksymalne dofinansowanie

Przestój ekonomiczny

Pracownikowi należy się co najmniej 50% wynagrodzenia, nie mniej niż minimalne wynagrodzenie z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy.

50% minimalnego wynagrodzenia – 1.300 zł

Obniżony wymiar pracy

Pracownikowi obniżasz wymiar czasu pracy o 20%, nie więcej niż do 0,5 etatu, z tym, że wynagrodzenie nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy.

50% wynagrodzenia nie więcej niż 40% przeciętnego wynagrodzenia z kwartału przed złożeniem wniosku

- licząc IV kw. 2019 r. – przeciętne wynagrodzenie wyniosło 5.198,5 zł, limit dofinansowania 2.079,43 zł.

Dofinansowanie to jest pomocą publiczną, o której mowa w Sekcji 3.1 Komunikatu Komisji – Tymczasowe ramy środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki w kontekście trwającej epidemii COVID-19 (Dz.Urz. UE C 91 I/1 z 20 marca 2020 r. ze zm.).
Dokumentacja i wnioski

Dofinansowanie jest wypłacane na podstawie wniosku, który składasz do dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy wraz z formularzem umowy.

Do wniosku dołączasz:

  1. Kopię porozumienia z pracownikami,

  2. Wykaz pracowników w odniesieniu do których starasz się o dofinansowanie, według wzoru podanego na stronie WUP.

Wniosek wraz z umową i załącznikami w formie papierowej lub elektronicznie składasz przez platformę praca.gov.pl po opatrzeniu podpisem kwalifikowanym lub zaufanym ePUP.

Wniosek jest dostępny na stronie WUP, jest on załącznikiem do umowy o tej samej nazwie.

Rada Ministrów - w drodze rozporządzenia - może przedłużyć okres, za który wypłacane jest dofinansowanie, biorąc pod uwagę stan epidemii.

Wzory dokumentów:

  • Wniosek o przyznanie świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na dofinansowanie wynagrodzenia pracowników objętych przestojem ekonomicznym albo obniżonym wymiarem czasu pracy, w następstwie wystąpienia COVID-19

  • Wzór umowy o przyznanie świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na dofinansowanie wynagrodzenia pracowników objętych przestojem ekonomicznym albo obniżonym wymiarem czasu pracy, w następstwie wystąpienia COVID-19

  • Wykaz pracowników objętych przestojem ekonomicznym lub obniżonym czasem pracy

 

 

Autor:

   Maria Rubinkowska

ekonomistka, właścicielka Biura Rachunkowego MRFinanse w Częstochowie