karuzela podatowa

uczestnictwo w karuzeli podatkowej vat

Skutki uczestnictwa w karuzeli podatkowej – odliczanie VAT

Karuzela podatkowa polega na istnieniu zorganizowanej struktury, której celem jest uzyskanie korzyści majątkowej. Następuje ono na skutek nienależnego zaniżenia zobowiązania podatkowego w VAT albo nienależnego jego zwrotu. Łańcuch dostaw jest zorganizowany tak, iż towary ostatecznie zostają sprzedane nabywcy z kraju członkowskiego UE, z którego zostały nabyte, a więc podatnikowi, który znajdował się na początku łańcucha. Jej istota polega na przepływie towarów (bądź jego upozorowaniu) pomiędzy podmiotami zarejestrowanymi w różnych państwach UE. Sprawdź, jakie są skutki uczestnictwa w karuzeli podatkowej w VAT.

4 grupy podmiotów w karuzeli VAT

Na uczestników karuzeli podatkowej składają się cztery grupy podmiotów:

  • znikający podatnik,
  • bufor,
  • broker,
  • kanał dystrybucyjny (dystrybutor).

Znikający podatnik

Jest on zarejestrowanym czynnym podatnikiem na terytorium Polski. W mechanizmie karuzeli podatkowej dokonuje on wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów od dystrybutora zarejestrowanego jako czynny podatnik w innym państwie UE.

Jest on tym ogniwem, które jako jedyne w karuzeli podatkowej nie wypełnia ciążących na nim obowiązków podatkowych. Jego zadaniem jest błyskawiczne pozbycie się towaru, które może mieć formę sprzedaży na czarnym rynku po zaniżonej cenie, bez VAT, bez dokumentowania transakcji.

Może też sprzedać z VAT buforowi. Po spełnieniu tego zadania oczywiście bez rozliczania transakcji i wykazywania ich w deklaracjach VAT znika z rynku. Jego miejsce zajmuje inny znikający podatnik, aby wyłudzenia mogły być kontynuowane.

Korzyści 

Z tego artykułu dowiesz się między innymi:

  • Kto to jest znikający podatnik, bufor, broker i dystrybutor?
  • Na czym polegają tzw. słupy?
  • Kiedy mówimy o dobrej wierze podatnika VAT?
  • Jak zachować należytą staranność?

Aktualnie przeglądasz

wrzesień 2024 - Nr 094
Biuro rachunkowe w praktyce nr 94 4FS0094