Przedmiotem opodatkowania VAT jest między innymi odpłatna dostawa towarów. Jednak ustawa o VAT uznaje za nią także niektóre czynności o charakterze nieodpłatnym. Sprawdź, kiedy przekazując darowiznę masz obowiązek rozliczyć podatek.
Problematyka nieodpłatnego przekazania towarów, w tym m.in. darowizn czy przeznaczenia ich na cele prywatne, rodzi szereg pytań i wątpliwości. Na szczęście praktyka, interpretacje czy orzecznictwo dają wiele odpowiedzi na nurtujące podatników kwestie.
Po spełnieniu określonych warunków, darowizna może być czynnością opodatkowaną VAT. Sprawdźmy, jak prawidłowo ustalić podstawę opodatkowania takiej czynności.
W dwóch tegorocznych orzeczeniach WSA w Gliwicach rozpatrywał spór między podatnikiem, a organem podatkowym, dotyczący zasadności opodatkowania podatkiem od towarów i usług nieodpłatnych przekazań węgla. Sprawa jest niezwykle istotna z uwagi na to, co dzieje się na rynkach tego surowca.
Nasza spółka kupiła od polskiej firmy łóżka (faktura zakupu ze stawką 23%). Następnie zostały one przewiezione na Słowację – do firmy słowackiej, która organizuje punkt pomocowy na rzecz ukraińskich uchodźców wojennych. Nasza firma ponosi zarówno koszty zakupu, jak i transportu. Czy od bezpłatnego przekazania towarów – łóżek na Słowację – należy na podstawie faktury wewnętrznej naliczyć VAT należny? Jak potraktować taki VAT należny? Gdzie ująć w pliku JPK_V7M? Czy można odliczyć VAT naliczony z faktury zakupu?
Jak wiadomo, przedmiotem opodatkowania VAT jest między innymi odpłatna dostawa towarów. Ustawa o VAT uznaje za nią także niektóre czynności o charakterze nieodpłatnym. Chodzi tu o darowizny towarów i ich opodatkowanie VAT. Problemy pojawiają się, chociażby w kontekście prawidłowego wyliczania wartości darowanego towaru.
W myśl z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT przez dostawę towarów rozumiane jest również nieodpłatne przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa.
Warunki uznania darowizny towarów za podlegającą VAT
Czynność taka uznana jest za dostawę, w szczególności w następujących przypadkach:
Ma to miejsce, pod warunkiem, że podatnikowi przysługiwało w całości lub choćby w części prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia takich towarów lub ich części składowych.
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego rozpatrywać należy w świetle art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, a więc zakresów, w jakich towary są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Skoro więc podatnik prowadzi działalność opodatkowaną, to z zasady odlicza naliczony podatek od wszystkich dokonanych zakupów. W związku z tym naliczenie podatku przy przekazaniu nieodpłatnym takich towarów pozostaje w zgodzie z zasadą proporcjonalności VAT.
Warto w tym miejscu odwołać się do zapisu art. 16 dyrektywy 2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. Zgodnie z jego treścią wykorzystanie przez podatnika towarów stanowiących część majątku jego przedsiębiorstwa do celów prywatnych podatnika lub jego pracowników, które przekazuje nieodpłatnie lub w ujęciu ogólnym, które przeznacza do celów innych niż prowadzona działalność, gdy VAT od tych towarów lub ich części podlegał w całości, lub w części odliczeniu, jest uznawane za odpłatną dostawę towarów.
Jak widać, rozwiązania ustawy o VAT i dyrektywy 112 są całkowicie zbieżne w zakresie opodatkowania nieodpłatnego przekazania towaru.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
W związku z pandemią COVID-19 zostały do ustaw podatkowych wprowadzone nowe możliwości dokonywania darowizn. Z możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania darowizn przekazanych w 2020 r. określonym podmiotom na przeciwdziałanie COVID-19 może skorzystać każdy podatnik podatku dochodowego PIT i CIT, w tym tzw. ryczałtowcy mają możliwość odliczenia darowizny przekazywanych podmiotom określonym w art. 52n ust. 1 updof, art. 38g ust. 1 updop oraz art. 57b ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. W przepisach wprowadzono zasady szczegółowe dotyczące podmiotów i wartości darowizn, które podlegają odliczeniu w zależności od momentu, w których darowizny zostały przekazane.
Często przedsiębiorcy osiągający już wiek emerytalny chcą przekazać swoją firmę dziecku. Wtedy w pierwszej kolejności pojawia się pytanie, czy taka darowizna będzie wiązała się z dodatkowymi obciążeniami, takimi jak obowiązek zapłaty PIT/ VAT czy podatku od spadków i darowizn. Odpowiedź znajdziesz poniżej.
Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.
ul. Łotewska 9a,
03-918 Warszawa
Centrum Obsługi Klienta
Czynne: pn-pt w godz. 8:00-16:00
Telefon: 22 518 29 29
Fax: 22 617 60 10
Email: [email protected]
Wydawnictwo Wiedza i Praktyka ul. Łotewska 9a 03=918 Warszawa Centrum Obsługi Klienta Czynne: pn-pt w godz. 8:00-17:00 Telefon: 22 518 29 29 Fax: 22 617 60 10 [email protected] Wiedza i Praktyka ul. Łotewska 9a 03=918 Warszawa Centrum Obsługi Klienta Czynne: pn-pt w godz. 8:00-17:00 Telefon: 22 518 29 29 Fax: 22 617 60 10 [email protected] Wiedza i Praktyka ul. Łotewska 9a 03=918 Warszawa Centrum Obsługi Klienta Czynne: pn-pt w godz. 8:00-17:00 Telefon: 22 518 29 29 Fax: 22 617 60 10 [email protected]