Czy faktura korygująca objęta odwrotnym obciążeniem powinna być wystawiona w odwrotnym obciążeniu?
Podatnik prowadzi hurtownię materiałów budowlanych. W lipcu 2019 r. sprzedał blachę w mechanizmie odwrotne obciążenie. Wystawił fakturę VAT na firmę bez VAT. W kwietniu 2020 r. firma zwróciła część zakupionej blachy. Czy wystawić fakturę korygującą również bez VAT, jako korekta odwrotnego obciążenia? Czy powinien wykazać kwotę zwróconego towaru w deklaracji VAT-7 w pozycji 31 z minusem i korektę informacji VAT-27? Czy też wystawić fakturę korygującą już ze stawką obowiązującą w kwietniu 2020 r., czyli 23%?
- Data: 15.05.2020
Czy odszkodowanie i franszyzę redukcyjną zaliczysz do kosztów?
Nasza firma posiada polisę ubezpieczeniową firmy OC przedsiębiorstwa, z której to nasz klient otrzymał odszkodowanie za uszkodzenie szyby jego pojazdu podczas pobytu na terenie naszej firmy (nasz pracownik kosił trawę i kamień uderzył w szybę auta klienta, który przyjechał umyć auto na naszej myjni samoobsługowej). Ubezpieczyciel uznał szkodę, klient zamówił szybę w salonie (faktura była wystawiona na poszkodowanego), ubezpieczyciel zapłacił część odszkodowania a kwotę 1.000 zł mamy zapłacić jako franszyzę redukcyjną. Nie otrzymaliśmy żadnych informacji od ubezpieczyciela o przyznanym odszkodowaniu, po roku dowiedzieliśmy się, że zalegamy klientowi 1.000 zł. Zapłaciliśmy klientowi w tym roku ww. kwotę, zdarzenie miało miejsce w 2019 r. Jak należy potraktować zapłacone przez ubezpieczyciela odszkodowanie, naszą zapłatę franszyzy redukcyjnej (czy to jest przychód dla naszej firmy) a co z kosztami podatkowymi.
- Data: 15.05.2020
Czy rozpoczynając najem prywatny będziesz musiał wystawiać faktury VAT?
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą, jest opodatkowany ryczałtem oraz VAT. Czy rozpoczęcie najmu prywatnego opodatkowanego też na ryczałcie na rzecz innej firmy będzie się wiązało z koniecznością wystawienia faktury VAT? Czy wystawienie faktury podlega opodatkowaniu ryczałtem w wysokości 8,5%?
- Data: 15.05.2020
Czy wydatki na instalację i montaż leasingowanej maszyny możesz zaliczyć do kosztów podatkowych?
Podatnik zawarł umowę leasingu operacyjnego maszyny. Na mocy porozumienia trójstronnego pomiędzy dostawcą maszyny, leasingodawcą a firmą, podatnik został zobowiązany ponieść koszty instalacji i montażu leasingowanej maszyny. Przy instalacji maszyny uczestniczą pracownicy dostawcy – obywatele Niemiec. Podatnik pokrył koszty ich zakwaterowania w hotelu. Czy poniesione wydatki na hotel dla Niemców mogą stanowić koszt uzyskania przychodu polskiego podatnika (leasingobiorcy)? Czy sfinansowane zakwaterowanie będzie stanowiło przychód dla pracowników dostawcy maszyny? Jeśli tak, jakie obowiązki ciążą na polskiej firmie?
- Data: 15.05.2020
Kupiłeś pojazdy w UE. Dowiedz się, czy musisz ten zakup potraktować jako WNT
Przedsiębiorca zakupił dwa autobusy we Francji i otrzymał informację, że są one wystawione na fakturę VAT marża. Po analizie faktur okazało się, że na jednej fakturze firma powołuje się na -exoneration de TVA en application de l/article 262 ter, I 1 du CGi - VAT 0, a na drugiej exoneration de TVA en application de l/article 297 A,I.2 DU CGI oraz doliczone są koszty zakupu, do których jest doliczony podatek VAT. Czy to rzeczywiście jest faktura VAT marża, czy też należy to traktować jak WNT? Co z tymi kosztami zakupu?
- Data: 15.05.2020
Nie wykonałeś umów w wyniku pandemii koronawirusa. Jak unikniesz negatywnych konsekwencji finansowych
Zaburzenia łańcuchów dostaw, ograniczenia w przemieszczaniu się osób, zakazy obrotu określonymi towarami, zatory płatnicze czy wreszcie kwarantanna lub absencja pracowników – to nadzwyczajne okoliczności, które powodują, że realizacja zobowiązań wynikających z umów może być bardzo utrudniona lub wręcz niemożliwa. Z jakich rozwiązań przedsiębiorca może skorzystać?
- Data: 15.05.2020