Podatek u źródła, chyba już nie będzie stabilności?

Z początkiem roku 2019 weszły w życie przepisy, które wymagały od podatników dodatkowych formalności w związku z możliwością zastosowania zwolnienia z poboru podatku u źródła. Jednak od tego czasu wejście w życie tych przepisów odraczane było już kilkakrotnie. MF obiecywało, że nowe przepisy regulujące te kwestie wejdą w życie w 2021 roku, jednakże chyba nie uda się znów ich zrealizować. Czeka nas więc kolejne odroczenie!
Pojawił się kolejny projekt rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej zmieniającego rozporządzenie w sprawie wyłączenia lub ograniczenia stosowania art. 26 ust. 2e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a także drugi projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wyłączenia lub ograniczenia stosowania art. 41 ust. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Odroczenie do dnia 31 grudnia 2021 r. zostało zaproponowane przez MF, co wynika z wyjątkowych uwarunkowań prowadzenia procesu legislacyjnego w dobie pandemii COVID-19, a w efekcie trwającego dłużej niż przewidywano procesu legislacyjnego dotyczącego zmiany przepisów ustawowych dotyczących zasad poboru podatku u źródła w zakresie zapowiadanej przez Ministerstwo Finansów nowelizacji, konsultowanej z przedstawicielami sektora przedsiębiorców (w szczególności dotyczącej zakresu podmiotowego oraz przedmiotowego procedury obowiązkowego poboru podatku u źródła według stawki krajowej, z prawem do zwrotu całości bądź części podatku – tzw. procedura WHT refund). Identyczne uzasadnienie miało miejsce w poprzednim uzasadnieniu, wydaje się więc, iż MF po prostu już nie ma argumentów żeby kolejny raz przedłużać, i nie potrafi przyznać, iż najzwyczajniej w świecie nie ma pomysłu na nową koncepcję.
Przypomnijmy, że w przypadku jeżeli łączna kwota należności wypłacanych z tytułów tj. m.in. dywidend, odsetek, należności licencyjnych, usług niematerialnych przekracza kwotę 2 000 000 złotych polskich, osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące przedsiębiorcami są obowiązane jako płatnicy pobrać, w dniu dokonania wypłaty zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat według stawki podatku określonej w przepisach od nadwyżki ponad kwotę, 2 000 000 złotych polskich bez możliwości niepobrania podatku na podstawie właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, a także bez uwzględniania zwolnień lub stawek wynikających z przepisów szczególnych lub umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Jednocześnie podatnicy będą mogli nie pobrać podatek, ale pod warunkiem, że spełnią określone warunki tj.:
-
złożą oświadczenie, że posiadają dokumenty wymagane przez przepisy prawa podatkowego dla zastosowania stawki podatku albo zwolnienia lub niepobrania podatku, wynikających z przepisów szczególnych lub umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, oraz oświadczą, iż po przeprowadzeniu weryfikacji, nie posiadają wiedzy uzasadniającej przypuszczenie, że istnieją okoliczności wykluczające możliwość zastosowania stawki podatku albo zwolnienia lub niepobrania podatku, wynikających z przepisów szczególnych lub umów o unikaniu podwójnego opodatkowania,
-
na podstawie obowiązującej opinii o stosowaniu zwolnienia.
W związku z powyższymi zasadami rozporządzeniami wprowadzono odroczenie obowiązku stosowania tych przepisów do 31 grudnia 2021 roku włącznie.
projekt rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej zmieniającego rozporządzenie w sprawie wyłączenia lub ograniczenia stosowania art. 26 ust. 2e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a także drugi projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wyłączenia lub ograniczenia stosowania art. 41 ust. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.