Podatek akcyzowy. Przygotuj się na zmiany
Jest projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym,której celem jest dostosowanie krajowych regulacji do przepisów trzech dyrektyw Rady (UE).
Pierwsza z dyrektyw jest określana mianem tzw. „dyrektywy horyzontalnej”, natomiast druga to tzw. „dyrektywa alkoholowa”. Obydwie muszą zostać implementowane do końca 2021 roku. Natomiast na wdrożenie trzeciej dyrektywy (tj. nr 2019/2235) rządzący mają więcej czasu – do 30 czerwca 2022 r.
Dyrektywa horyzontalna
Jeśli chodzi o dyrektywę horyzontalną, to jak informują autorzy projektu, jej głównym celem jest umożliwienie swobodnego przepływu wyrobów akcyzowych, przy zagwarantowaniu państwom członkowskim UE prawidłowego poboru podatku akcyzowego. Ustawowe zmiany w tym zakresie mają dotyczyć m.in. definicji słownikowych, harmonizacji procedur akcyzowych i celnych w związku z wejściem w życie unijnego kodeksu celnego (w tym pod kątem zapewnienia spójności pomiędzy elektronicznymi dokumentami e-AD a zgłoszeniami celnymi przywozowym lub wywozowym), ubytków wyrobów akcyzowych (przemieszczanych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy), zwolnień od akcyzy, sprzedaży na odległość, składania zabezpieczeń akcyzowych, czy kontroli przemieszczeń wyrobów w ramach systemu EMCS.
Dyrektywa alkoholowa
Z kolei unijna dyrektywa alkoholowa jest implementowana w celu harmonizacji struktury podatków akcyzowych od wyrobów alkoholowych. Jej wdrożenie będzie polegać m.in. na dostosowaniu krajowych przepisów do stosowania pomiaru w stopniach Plato w piwie (tak aby składniki piwa, które zostały dodane po fermentacji, były również brane pod uwagę do celów pomiaru w stopniach Plato), aktualizacji kodów CN wina musującego i innych musujących napojów fermentowanych, a także wprowadzeniu systemu certyfikowania wielkości produkcji małych producentów wyrobów alkoholowych.
Ma także nastąpić doprecyzowanie warunków zwolnienia z akcyzy alkoholu etylowego skażonego całkowicie oraz częściowo.
Dyrektywa 2019/2235
Natomiast w ramach implementacji ww. dyrektywy 2019/2235 zostanie wprowadzone zwolnienie od akcyzy dla wyrobów akcyzowych wykorzystywanych przez siły zbrojne państwa członkowskiego innego niż państwo członkowskie na terytorium, którego podatek akcyzowy jest wymagalny do użytku tych sił zbrojnych lub towarzyszącego im personelu cywilnego lub też w celu zaopatrzenia ich mes lub kantyn, gdy siły te biorą udział w działaniach obronnych prowadzonych w celu realizacji działania Unii w ramach wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony.
-
projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym.