Ministerstwo Finansów opublikowało zapowiedzi wdrożenia tzw. grup VAT

Dodano: 17 czerwca 2021
5382801fb6b6000b16a89cd1602eff3788ca01d0-xlarge

Ministerstwo Finansów planuje stworzenie grup VAT podatników. Planowany projekt ma na celu ułatwienie rozliczeń w grupach podmiotów. Na czym polegają planowane zmiany?

Jak wskazuje MF na swoich stronach koncepcja ma na celu uproszczenie rozliczeń pomiędzy powiązanymi podmiotami i znaczna korzyść finansowa dla przedsiębiorstw poprzez jeden zbiorczy JPK_VAT zamiast oddzielnych JPK_VAT składanych przez poszczególne spółki, brak faktur wewnątrz grupy i ekonomiczna neutralność obrotów.

W planach Ministerstwa Finansów jest stworzenie czegoś na podobieństwo obecnych podatkowych grup kapitałowych, które obowiązują już w chwili obecnej w podatku dochodowym od osób prawnych.

Przypomnijmy, iż podatkowe grupy kapitałowe to instytucja, która nadal nie jest bardzo popularna w Polsce. Według danych Ministerstwa Finansów z dnia 1 grudnia 2020 roku, podatkowych grup kapitałowych w Polsce było niewiele ponad 60. Wynika to poniekąd z faktu, iż podatkową grupę kapitałową mogą tworzyć wyłącznie:

  1. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjne, mające siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli:

  • przeciętny kapitał zakładowy, określony w sposób przypadający na każdą z tych spółek, jest nie niższy niż 500 000 zł,

  • jedna ze spółek, zwana dalej "spółką dominującą", posiada bezpośredni 75% udział w kapitale zakładowym lub w tej części kapitału zakładowego pozostałych spółek, zwanych dalej "spółkami zależnymi", która na podstawie przepisów o komercjalizacji i prywatyzacji nie została nieodpłatnie lub na zasadach preferencyjnych nabyta przez pracowników, rolników lub rybaków albo która nie stanowi rezerwy mienia Skarbu Państwa na cele reprywatyzacji,

  • spółki zależne nie posiadają udziałów w kapitale zakładowym innych spółek tworzących tę grupę,

  • w spółkach tych nie występują zaległości we wpłatach podatków stanowiących dochód budżetu państwa;

  1. umowa o utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej, zwana dalej "umową”.

  • została zawarta przez spółkę dominującą i spółki zależne, w formie aktu notarialnego, na okres co najmniej 3 lat podatkowych,

  • została zarejestrowana przez naczelnika urzędu skarbowego;

  1. po utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej spółki tworzące tę grupę spełniają warunki wymienione w pkt 1 lit. a-c, a ponadto:

  • nie korzystają ze zwolnień podatkowych określonych w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a oraz ze zwolnień od podatku dochodowego na podstawie odrębnych ustaw,

  • w przypadku dokonania transakcji kontrolowanej z podmiotami powiązanymi niewchodzącymi w skład podatkowej grupy kapitałowej, nie ustalają lub nie narzucają warunków różniących się od warunków, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane

  1. podatkowa grupa kapitałowa osiągnie za każdy rok podatkowy udział dochodów, określonych zgodnie z art. 7 ust. 1, w przychodach - w wysokości co najmniej 2%.

Być może Ministerstwo Finansów zdecyduje się na wykorzystanie niektórych z tych warunków również w nowym aspekcie tj. na gruncie podatku VAT.

W ocenie Ministerstwa Finansów grupa VAT oznacza neutralność obrotów wewnątrz grupy. Grupy VAT w ramach swoich struktur nie będą wystawiały faktur, zatem nie będzie też dodatkowego obiegu faktur. To także korzyści dla administracji - mniej dokumentów do analizy i mniej podmiotów do kontroli, argumentuje wiceminister Finansów.

Brak faktury wydaje się jednak najmniej kluczowy z punktu widzenia grup VAT. Najistotniejsze jest to, iż nie będzie w ramach grupy VAT wzajemnego rozliczania VAT. Będzie to ważne w szczególności z punktu widzenia podmiotów, które na przykład nabywają towary lub usługi od podmiotów powiązanych, a jednocześnie nie mają prawa do odliczenia podatku naliczonego z uwagi na wykonywanie świadczeń wykluczających to odliczenie (np. bank nabywający usługę IT nie odliczy VAT świadcząc wyłącznie zwolnione z VAT usługi finansowe). Nowa konstrukcja pozwoli na to, iż w ramach tych świadczeń VAT niw wystąpi, zatem nie będzie kosztu ekonomicznego VAT w ramach grupy VAT.

   Zapowiedzi brzmią obiecująco, ale jak wyglądać będą kryteria dla grup VAT pokaże czas.