Od 2021 roku ewidencja przychodów na nowym wzorze

Dodano: 16 listopada 2020

Z początkiem przyszłego roku podatnicy PIT rozliczający się z urzędem skarbowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych będą musieli stosować nowy wzór ewidencji w tym zakresie.

Wprowadzenie nowego wzoru ewidencji przychodów dla podatników rozliczających się z podatku dochodowego od osób fizycznych w ramach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przewiduje projekt nowego rozporządzenia ministra finansów w tej sprawie. Przypomnijmy, że aktualnie obowiązuje w tym zakresie rozporządzenie Ministra Finansów z 17 grudnia 2002 r. w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 701). Określono w nim m.in. sposób prowadzenia tej ewidencji, szczegółowe warunki, jakim powinna ona odpowiadać, aby stanowiła dowód w postępowaniu podatkowym, sposób dokumentowania przychodów, a także prowadzenia wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Zapamiętaj! Wkrótce jednak zajdą zmiany w prowadzeniu wspomnianej ewidencji. Stanie się to za sprawą nowelizacji przepisów dotyczących ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, która ma wejść w życie 1 stycznia 2021 r.

Przewidziano ją w rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy 642). Nowelizacja ma zwiększyć popularność tej formy opodatkowania wśród przedsiębiorców. Oprócz podniesienia limitu przychodów warunkującego jej wybór z 250.000 euro do 2.000.000 euro, zakłada on m.in. obniżenie niektórych stawek ryczałtu ewidencjonowanego. Na przykład zamiast stawki 20% (dotyczącej m.in. wolnych zawodów) będzie obowiązywać stawka 17%. Natomiast obecna stawka 17% (przewidziana dla niektórych usług, np. usług prawnych, rachunkowo-księgowych czy doradztwa podatkowego, innych niż świadczonych w ramach wolnych zawodów) – zostanie obniżona do poziomu 15%. Ponadto ma się pojawić nowa stawka 12,5%, która będzie dotyczyć wybranych rodzajów działalności (np. prac rozwojowych) i obowiązywać po przekroczeniu limitu 100.000 zł przychodu.

W związku z planowaną nowelizacją, o której mowa – konieczne stało się zmodyfikowanie wzoru ewidencji przychodów, tak aby uwzględniała ona wspomniane wcześniej zmiany, w tym nowe stawki ryczałtu, tj. 12,5% oraz 15%.

Źródło:

  • projekt (z 2 października 2020 r.) rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej zmieniającego rozporządzenie w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.