Jak uzyskać dofinansowanie do części wynagrodzeń i składek ZUS z Funduszu Pracy

Dodano: 10 kwietnia 2020

Dofinansowanie do części wynagrodzeń i składek ZUS dla przedsiębiorców będących pracodawcami to jeden z rodzajów wsparcia z Funduszu Pracy, o które możesz się starać się za pośrednictwem Powiatowego Urzędu Pracy. Sprawdź, jakie musisz spełnić warunki i jakie wnioski wypełnić.

Przedsiębiorca, którym jest (art. 4 ust. 1 i ust.2 Prawa przedsiębiorców):

  • osoba fizyczna,

  • osoba prawna,

  • jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, wykonująca działalność gospodarczą,

  • wspólnik spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez niego działalności gospodarczej

może uzyskać dofinansowanie do części wynagrodzeń pracowników i należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenie społeczne w przypadku spadku obrotów o co najmniej 30% z powodu epidemii (art.15 zzb ustawy o przeciwdziałaniu epidemii koronawirusa).

Dofinansowanie to jest wypłacane na podstawie złożonego wniosku i umowy ze starostą za pośrednictwem Powiatowego Urzędu Pracy.
Według ustawy o przeciwdziałaniu epidemii koronawirusa, pracownikiem jest osoba fizyczna, która:

  • pozostaje z pracodawcą w stosunku pracy,

  • osoba zatrudniona na podstawie umowy cywilnoprawnej, jeżeli z tego tytułu podlegała obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym,

z wyjątkiem pomocy domowej zatrudnionej przez osobę fizyczną.

Z kolei spadek obrotów kwalifikujący do dofinansowania to spadek sprzedaży towarów i usług obliczany jako stosunek łącznych obrotów w ciągu dowolnie wybranych dwóch kolejnych miesięcy kalendarzowych, przypadających po 1 stycznia 2020 r. do dnia poprzedzającego dzień złożenie wniosku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Za miesiąc uważa się również 30 kolejnych dni kalendarzowych. 


Kwoty dofinansowania miesięcznego dla jednego pracownika

Spadek obrotów

Wysokość dofinansowania

gdy spadek obrotów wynosi co najmniej 30%

do 50% wynagrodzenia plus składki pracodawcy od tej części wynagrodzenia, nie więcej niż 50% minimalnego wynagrodzenia plus składki pracodawcy, czyli (118,26% x 2.600 zł) x 50% = 1.537,38 zł

gdy spadek wynosi co najmniej 50%

do 70% wynagrodzenia plus składki pracodawcy nie więcej niż 70% minimalnego wynagrodzenia plus składki pracodawcy, czyli (118,26% x 2.600 zł) x 70% = 2.152,33 zł

gdy spadek wynosi co najmniej 80%

do 90% wynagrodzenia plus składki pracodawcy nie więcej niż 90% minimalnego wynagrodzenia plus składki od pracodawcy, czyli (118,26% x 2.600 zł) x 90% = 2.767,28 zł

Dofinansowanie, o którym mowa, może być przyznane od dnia złożenia wniosku mikroprzedsiębiorcom, małym oraz średnim przedsiębiorcom w rozumieniu ustawy Prawo przedsiębiorców, na okres nie dłuższy niż 3 miesiące.

Definicje przedsiębiorców zgodnie z art. 7 ust. 1 Prawa przedsiębiorców

Mikroprzedsiebiorca

Przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:

  1. zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz

  2. osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.

Mały przedsiębiorca

Przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:

  1. zatrudniał średniorocznie mniej niż 50 pracowników oraz

  2. osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 10 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 10 milionów euro – i który nie jest mikroprzedsiębiorcą.

Średni przedsiębiorca

Przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:

  1. zatrudniał średniorocznie mniej niż 250 pracowników oraz

  2. osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 50 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 43 milionów euro – i który nie jest mikroprzedsiębiorcą ani małym przedsiębiorcą.

Dofinansowanie do części wynagrodzeń pracowników i należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenie społeczne jest wypłacane w okresach miesięcznych, po złożeniu przez przedsiębiorcę oświadczenia o zatrudnieniu w danym miesiącu pracowników objętych umową, kosztach wynagrodzeń i należnych od tych wynagrodzeń składkach ZUS według stanu na ostatni dzień miesiąca, za który jest wypłacane dofinasowanie.

Przedsiębiorca ma obowiązek utrzymania zatrudnienia pracowników objętych umową przez okres dofinansowania oraz po zakończeniu dofinasowania przez dodatkowy okres równy okresowi dofinansowania.

W przypadku niedotrzymania tych warunków zwracasz dofinansowanie proporcjonalnie do okresu niedotrzymania warunków zatrudnienia.

Nie dostaniesz dofinansowania, gdy:

  • spełniasz warunki do ogłoszenia upadłości według prawa upadłościowego,

  • masz zaległości w zobowiązaniach podatkowych oraz wobec ZUS,

  • otrzymałeś już wsparcie finansowe z pomocy publicznej do tych samych kosztów.

Wszystkie oświadczenia dotyczące stanu twojego przedsiębiorstwa, kosztów wynagrodzeń i składek ZUS i o niezaleganiu w podatkach oraz składkach ZUS składasz pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

Dofinansowanie to jest pomocą publiczną, o której mowa w Sekcji 3.1 Komunikatu Komisji – Tymczasowe ramy środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki w kontekście trwającej epidemii COVID-19 (Dz.Urz. UE C 91 I/1 z 20 marca 2020 r. ze zm.).

Wniosek wraz z umową i oświadczeniem składasz w formie papierowej lub elektronicznie przez platformę praca.gov po opatrzeniu podpisem kwalifikowanym lub zaufanym ePUP.

Wniosek jest dostępny na stronie PUP, jest on załącznikiem do umowy o tej samej nazwie.

Rada Ministrów może w drodze rozporządzenia przedłużyć okres za który wypłacane jest dofinansowanie biorąc pod uwagę stan epidemii.

Autor:

Maria Rubinkowska, ekonomistka, właścicielka Biura Rachunkowego MRFinanse w Częstochowie