Jak składać wnioski o pożyczkę dla mikroprzedsiębiorcy na bieżące koszty działalności

Dodano: 9 kwietnia 2020

W ramach pakietu świadczeń dla przedsiębiorców w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom epidemii koronawirusa dostępna jest jednorazowa pożyczka na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Dowiedz się, jakie warunki musisz spełnić, aby ją uzyskać, i kiedy może być umorzona.


Pożyczki dla mikroprzedsiębiorcy na bieżące koszty działalności finansowane są z Funduszu Pracy. Stanowią one pomoc publiczną, o której mowa w Sekcji 3.1 Komunikatu Komisji – Tymczasowe ramy środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki w kontekście trwającej epidemii COVID-19 (2020/C 91 I/01) (Dz.Urz. UE C 91I z 20.03.2020, str. 1).


Kwota pożyczki to 5.000 zł.


Jest ona przeznaczona dla mikroprzedsiębiorcy, który prowadził działalność przed 1 marca 2020 r.

Mikroprzedsiębiorca
to przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie dwa warunki (art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo przedsiębiorców):

  • zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników,

  • osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług i operacji finansowych nieprzekraczający 2 mln euro lub sumy aktywów jego bilansu na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły 2 mln euro.

Wyrażone w euro wielkości przelicza się na złote według średniego kursu ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski w ostatnim dniu roku obrotowego wybranego do określenia statusu przedsiębiorcy.

Pożyczki udziela starosta właściwy dla miejsca prowadzenie działalności gospodarczej przedsiębiorcy za pośrednictwem Powiatowego Urzędu Pracy.

Oprocentowanie pożyczki jest stałe i wynosi w skali roku 0,05 stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez Narodowy Bank Polski.

Okres spłaty pożyczki nie może być dłuższy niż 12 miesięcy.

Karencja w spłacie pożyczki wraz z odsetkami wynosi 3 miesiące od dnia udzielenia pożyczki.

Rada Ministrów w drodze rozporządzenia, może przedłużyć okres spłaty pożyczki, biorąc pod uwagę stan epidemii i skutki nim wywołane.

Wniosek wraz z umową pożyczki składasz za pośrednictwem Powiatowego Urzędu Pracy w formie dokumentu papierowego lub elektronicznie za pomocą platformy praca.gov.pl po opatrzeniu go podpisem kwalifikowanym lub podpisem zaufanym ePUAP.

Wnioski:

Pożyczka wraz z odsetkami na wniosek przedsiębiorcy może być umorzona. Warunkiem umorzenia pożyczki jest utrzymanie stanu zatrudnienia w przeliczeniu na pełny wymiar z 29 lutego 2020 r. przez okres co najmniej trzech miesięcy od dnia jej udzielenia.

Oświadczenie o stanie zatrudnienia na 29 lutego 2020 r. i na dzień, który przypada po trzech miesiącach po otrzymaniu pożyczki, jest składane pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

Jeżeli spełnisz warunek utrzymania zatrudnienia i weźmiesz pod uwagę okres karencji w spłacie, to otrzymanych 5.000 zł nie musisz zwracać.

Wniosek o umorzenie:


Wniosek można składać w wersji papierowej lub elektronicznej za pomocą strony praca.gov.pl po podpisaniu podpisem kwalifikowanym lub zaufanym ePUAP.

 

 

Autor:

Maria Rubinkowska

ekonomistka, właścicielka Biura Rachunkowego MRFinanse w Częstochowie