Będzie więcej uprawnionych do ulgi dla młodych w PIT

Dodano: 4 grudnia 2020

Począwszy od 2021 roku zwiększy się krąg uprawnionych do korzystania z tzw. ulgi dla młodych w PIT do 26 roku życia. Do pracowników i zleceniobiorców dołączą osoby na praktykach absolwenckich oraz na stażach uczniowskich.

„Ulga dla młodych” polega na zwolnieniu z opodatkowania wynagrodzeń osób do ukończenia 26 roku życia. Przysługuje na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o PIT. Stosuje się ją tylko w odniesieniu do niektórych przychodów, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym ustawowego progu. Mianowicie aby w konkretnym przypadku ulga mogła być zastosowana, aktualnie muszą być spełnione następujące warunki:

  • przychód podatnika jest przychodem ze stosunku pracy, stosunku służbowego, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, albo przychodem z umowy zlecenia,

  • został przez niego uzyskany do dnia ukończenia 26. roku życia,

  • nie został przekroczony limit zwolnienia w wysokości 85.528 zł w roku podatkowym.

Zapamiętaj! Od 1 stycznia 2021 r. zasady korzystania ze wspomnianej ulgi mają się zmienić. Mianowicie oprócz pracowników i zleceniobiorców uprawnienia w tym zakresie uzyskają także osoby odbywające praktykę absolwencką o której mowa w przepisach ustawy z 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich. To samo dotyczy osób na stażu uczniowskim, o którym mowa w art.121a ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe.

Rozszerzenie kręgu podmiotów uprawnionych do „zerowego PIT” przewiduje ustawa z 28 października 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw.

Źródło:
  • art. 1 pkt 4 lit. a ustawy z 28 października 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2020 r. poz. 2123).