Wyjaśnienie w sprawie wykazania w deklaracji usług wykonanych przed wybraniem zwolnienia podmiotowego z VAT
Może się zdarzyć, że przed wyborem podmiotowego zwolnienia z VAT dokonane zostaną czynności, dla których obowiązek podatkowy powstanie w trakcie korzystania ze zwolnienia z VAT. Sprawdź, jak wówczas można postąpić, zobacz przykładowy wzór wyjaśnienia, do złożonej deklaracji VAT.
- Data: 28.02.2014
Oświadczenie - przyjęcie lokalu/nieruchomości do ewidencji środków trwałych
W momencie podjęcia decyzji o ujęciu lokalu w ewidencji środków trwałych warto sporządzić stosowne oświadczenie, z którego będzie wynikało, od kiedy lokal będzie użytkowany w działalności i w jaki sposób ustalono jego wartość początkową będącą podstawą dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Prezentujemy przykładową treść takiego oświadczenia.
- Data: 27.02.2014
Protokół likwidacji zaległej należności
Za wierzytelności, odpisane jako nieściągalne, uważa się te wierzytelności, których nieściągalność została udokumentowana m.in. protokołem sporządzonym przez podatnika, stwierdzającym, że przewidywane koszty procesowe i egzekucyjne związane z dochodzeniem wierzytelności byłyby równe albo wyższe od jej kwoty. Zobacz, przykładowy wzór takiego protokołu.
- Data: 27.02.2014
Wniosek o zaniechanie ustalania zobowiązania podatkowego
Organ podatkowy, na wniosek podatnika, może zwolnić płatnika z obowiązku pobrania podatku, jeżeli pobranie podatku zagraża ważnym interesom podatnika, a w szczególności jego egzystencji, lub podatnik uprawdopodobni, że pobrany podatek byłby niewspółmiernie wysoki w stosunku do podatku należnego za rok podatkowy lub inny okres rozliczeniowy. Jak powinien wyglądać taki wniosek? Zobacz wzór.
- Data: 27.02.2014
Zgłoszenie osoby upoważnionej do reprezentowania podatnika w trakcie kontroli podatkowej
Podatnicy, płatnicy, inkasenci oraz następcy prawni mogą, w formie pisemnej, wyznaczyć osobę fizyczną, która będzie upoważniona do ich reprezentowania w zakresie kontroli podatkowej, oraz zgłosić tę osobę naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym, wójtowi, burmistrzowi (prezydentowi miasta). Sprawdź wzór takiego zgłoszenia.
- Data: 27.02.2014
Wniosek o zwrot kwoty podatku naliczonego
W zakresie, w jakim towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi VAT przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Poznaj przykładowy wzór wniosku o zwrot kwoty podatku naliczonego.
- Data: 01.01.2014
Zawiadomienia urzędu skarbowego o zamiarze prowadzenia magazynu konsygnacyjnego
Zawiadomienie to powinno zostać złożone do właściwego dla podatnika naczelnika urzędu skarbowego przed pierwszym wprowadzeniem towarów do magazynu. Przepisy nie określają wzoru zawiadomienia, wymieniając jego konieczne elementy. Z zawiadomienia powinien wynikać zamiar prowadzenia magazynu konsygnacyjnego. Sprawdź, jak wygląda jego wzór.
- Data: 01.01.2014
Zawiadomienie Naczelnika Urzędu Skarbowego o prowadzeniu księgi rachunkowej poza jednostką
W przypadku gdy księgi rachunkowe są prowadzone poza siedzibą jednostki lub miejscem sprawowania zarządu, kierownik jednostki jest obowiązany powiadomić właściwy urząd skarbowy o miejscu prowadzenia ksiąg rachunkowych w terminie 15 dni od dnia ich wydania. Skorzystaj z wzoru takiego powiadomienia.
- Data: 01.01.2014