
Ulga na złe długi w VAT. Sprawdź, jak z niej skorzystać i jak ją zaewidencjonować
Podatnicy, którzy nie otrzymali zapłaty za wykonane usługi lub sprzedane towary mogą skorzystać z ulgi na złe długi w VAT, a od 2020 roku również w podatkach dochodowych. Jej mechanizm z CIT i PIT bazuje na rozwiązaniach funkcjonujących w VAT.
- Data: 10.09.2021

Poznaj zmiany w opodatkowaniu VAT detalicznego transgranicznego handlu elektronicznego
Od 1 lipca 2021 r. obowiązują nowe zasady opodatkowania transgranicznego handlu elektronicznego między przedsiębiorcą i konsumentem (B2C). Wynikają one z ustawy z 20 maja 2021 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Sprawdź, co się zmieniło.
- Data: 09.08.2021

Czy masz prawo odliczyć VAT od koszulek z logo firmy?
Podatnik nie zatrudnia pracowników i prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie mechaniki maszyn. Podatnik zakupił koszulki z logo firmy. Koszulki traktuje jak odzież roboczą, nadruk zawiera dane firmy i nr kontaktowy, więc są równocześnie formą reklamy. Czy przysługuje mu odliczenie VAT z faktury zakupu?
- Data: 31.07.2021

Jakie są praktyczne skutki stosowania odroczonego terminu płatności VAT?
Strony umowy o świadczenie usług (dwie firmy) ustaliły termin płatności w wysokości 7 dni od wykonania usługi, który był zapisany w zamówieniu potwierdzonym przez dostawcę usług i na fakturze. Jednak z uwagi na problem w płynności ustaliły w drodze wzajemnej korespondencji jego wydłużenie do 30 dni. Faktura nie była w związku z tym korygowana. Czy tak można było postąpić?
- Data: 15.06.2021

Brytyjski VAT w przychodach i kosztach podatkowych klienta. O czym warto pamiętać?
Brexit spowodował, że polskie firmy dokonujące transakcji z podmiotami z Wielkiej Brytanii, a także rozliczające je biura rachunkowe stanęły przed nowymi wyzwaniami pod kątem ich rozliczania do celów podatkowych, w tym także na gruncie podatków dochodowych. Dotyczy to m.in. kwalifikacji tamtejszego VAT, zarówno w aspekcie przychodów, jak i kosztów ich uzyskania.
- Data: 09.06.2021

Zmiany w JPK_VAT zostały przesunięte na lipiec 2021 rok
Trwają prace nad zmianami w JPK VAT. Projekt reguluje kwestię zbiorczego wykazywania faktur uproszczonych w JPK_VAT oraz faktur wystawianych w formie biletu jednorazowego. Nowa wersja projektu uchyla przepisy dotyczące stosowania oznaczenia „MPP”. Pojawi się też kilka nowych oznaczeń, co wynika ze zmian dotyczących VAT e-commerce.
- Data: 09.06.2021

Jaką stawkę VAT zastosujesz dla usługi wykonanej w Wielkiej Brytanii?
Podatnik jest czynnym podatnikiem VAT. Wykonuje na zlecenie polskiego podatnika usługę (montaż turbin wiatrowych) na terenie Wielkiej Brytanii. Został tam zgłoszony, że może tam pracować. Wystawił za tą usługę dla polskiego podatnika fakturę z podatkiem VAT 23%. Czy postąpił prawidłowo? Czy należało wystawić ze stawką zero lub NP?
- Data: 05.06.2021

Czy podatnik, który posiada dokument SAD z odprawy celnej powinien wykazać import towarów w ewidencji VAT i JPK_VAT?
Zarówno w części sprzedażowej, jak i zakupowej przedmiotowy import towarów należy w ewidencji VAT oraz w nowym pliku JPK_VAT wykazywać na podstawie zgłoszenia celnego (bez sporządzania dokumentu wewnętrznego).
- Data: 01.06.2021
- « pierwsza
- «
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- »
- ostatnia »