Wydatki na energię, media. Czy zaliczysz do kosztów i ujmiesz w PKPiR?
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w zakresie najmu posiada własny dom, który wynajmuje na cele mieszkaniowe innej firmie. Przedsiębiorca ten otrzymuje faktury za media takie jak energia elektryczna, energia wodna i wywóz odpadów na których podany jest adres wynajmowanego domu oraz dane odbiorcy, takie jak jego imię i nazwisko oraz adres zamieszkania. Nie ma na nich jego numeru NIP ani adresu siedziby zgodnego z CEiDG. Czy takie faktury można uznać za prawidłowe i ująć je w kosztach podatkowych PKPiR?
- Data: 12.05.2021
Inna data wystawienia faktury i sprzedaży. Jak ujmiesz fakturę?
Z jaką datą podatnik powinien ująć fakturę VAT sprzedaży na usługi budowlane (fotowoltaiczne) w PKPIR, jeśli data wystawienia faktury jest 4 maja 2021 r., a data sprzedaży 23 kwietnia 2021 r. Z jaką datą powstanie obowiązek podatkowy PIT?
- Data: 19.04.2021
Czy musisz zastosować oznaczenie „TP” w nowym JPK?
Przedsiębiorca wystawia fakturę za usługi dla syna mamy brata oraz na córkę męża siostry, czy jeśli ma z nimi powiązania i obie firmy są jednoosobowe, zarejestrowane w CEIDG, to powinien stosować przepisy o cenach transferowych i stosować oznaczenie „TP” w JPK?
- Data: 09.03.2021
Jak ujmiesz mikropożyczkę i wydatki sfinansowane z tych środków w PKPiR?
Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą – samozatrudnienie. Ewidencję operacji prowadzi za pomocą książka przychodów i rozchodów. Niedawno otrzymała mikropożyczkę w wysokości 5.000 zł. Jak powinna zapisać w książce przyznanie i umorzenie pożyczki?
- Data: 19.01.2021
Jakie masz obowiązki podatkowe w związku z likwidacją firmy?
Osoba fizyczna prowadzi firmę działającą w branży gastronomicznej. Jest czynnym podatnikiem VAT, natomiast z PIT rozlicza się na zasadach ogólnych, na podstawie księgi podatkowej. Z powodu trudności finansowych spowodowanych pandemią COVD-19 prawdopodobnie będzie zmuszona zlikwidować działalność gospodarczą. Jakie obowiązki podatkowe się z tym wiążą?
- Data: 19.01.2021
Sprawdź, czy wiesz jak prawidłowo zaksięgować dokument SAD w PKPiR
Podatnik sprowadził towar z Chin. W jaki sposób powinien zaksięgować dokument SAD, na którym są dwie stawki: B 23%, którą podatnik dodał do rejestru – odliczenie VAT oraz stawka – A 7%. Co oznacza zapłata cła? Podatnik nie ujął tego do rejestru VAT, czy postąpił prawidłowo? Jest jeszcze nota księgowa z Agencji Celnej obciążająca na kwotę VAT i cło. Podatnik do kosztów w PKPiR zaksięgował tylko cło, ponieważ kwotę VAT odliczył w rejestrze. Czy te zapisy są prawidłowe?
- Data: 16.01.2021
Transakcje dot. obrotu nieruchomościami. Jakie zasady ewidencji takiej aktywności klienta przyjąć
Temat obrotu nieruchomościami oraz ich najmu stał się w ostatnich latach dość popularny i „gorący”, także pod kątem podatkowo-rachunkowym. Do biur rachunkowych coraz częściej zgłaszają się osoby dokonujące inwestycji w nieruchomości. Popularne stało się przygotowywanie mieszkań na tzw. flipy, czyli zakup w celu wykończenia i sprzedaży oraz najem lokali mieszkaniowych. Dla wielu biur tacy klienci to nowość, dlatego poniżej przytaczamy wskazówki, jak prawidłowo dokonać ich rozliczeń księgowych na gruncie ustawy o rachunkowości i PKPiR.
- Data: 16.01.2021