Jak ustalić podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne ryczałtowca?
Pytanie: Podatnik przeszedł od 2022 roku z podatku liniowego na ryczałt ewidencjonowany. Chciałby skorzystać z uproszczonych zasad ustalania składki zdrowotnej, przyjmując jako podstawę jej wymiaru dane za ubiegły rok. Nie wiem tylko, czy podstawą będzie przychód, czy dochód uzyskany z działalności z 2021 r.
Czy do ulgi dla klasy średniej można powrócić po utracie tego prawa na skutek przekroczenia limitu?
Pytanie: Mam pytanie odnośnie ulgi dla klasy średniej. Nauczyciel stracił w lutym prawo do naliczenia ulgi dla klasy średniej (przekroczył limit), ale w marcu wróci do limitu uprawniającego do naliczenia tej ulgi. Czy mam prawo naliczyć mu ulgę dla klasy średniej w marcu, choć w lutym nie było takiej możliwości?
Kiedy można złożyć PIT-2 przy wynajmowaniu mieszkania?
Pytanie: Podatnik składa PIT-2 (w miejscu pracy), ale wynajmuje mieszkanie opodatkowane w formie ryczałtu. Czy można w takim wypadku składać PIT-2?
Jakie przepisy zastosować, aby wynagrodzenie miesięczne nie uległo zmniejszeniu na skutek zastosowania Polskiego Ładu?
Pytanie: Zatrudniam zleceniobiorcę, z wynagrodzeniem brutto ok. 5.000 zł/miesiąc. Zleceniobiorca ten prowadzi również działalność gospodarczą na zasadach ogólnych. Spodziewany roczny dochód z tej działalności wyniesie ok. 100.000 zł. Zleceniobiorca ten będzie korzystał ze wspólnego opodatkowania z żoną, której dochody roczne wyniosą 0 lub będą się mieścić w pierwszym przedziale podatkowym. Jakie przepisy mogę zastosować w przypadku tego zleceniobiorcy, aby jego wynagrodzenie miesięczne nie uległo zmniejszeniu na skutek zastosowania przepisów Nowego Ładu (brak możliwości obniżania zaliczki na podatek o składkę zdrowotną)?
Czy emeryt zleceniobiorca może złożyć wniosek o niepobieranie zaliczek?
Pytanie: Czy od wynagrodzenia osoby zatrudnionej na umowę zlecenia – w świetle przepisów Polskiego Ładu – można nie odprowadzać PIT, jeżeli osoba ta złoży zleceniodawcy oświadczenie, że jej roczne przychody w danym roku podatkowym nie przekroczą 30.000 zł (osoba ta uzyskuje przychody tylko z tego zlecenia oraz z emerytury)?
Czy można amortyzować nieruchomości użytkowe wg przepisów wprowadzonych Polskim Ładem?
Pytanie: Podatnik w ramach działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej i wspólnicy opodatkowani podatkiem liniowy wybudowali nieruchomość, w której znajdują się lokale użytkowe. Wartość amortyzacji jest zaliczana do kosztów podatkowych. Czy w roku 2023, w związku z wprowadzonym Polskim Ładem, podatnicy będą mogli dokonywać zaliczenia w koszty podatkowe odpisów amortyzacyjnych dotyczących wyżej opisanej nieruchomości?
Czy pracownik może wycofać oświadczenie PIT-2?
Pytanie: Przy zamieszaniu z Polskim Ładem wielu pracowników składa wniosek, że nie chcą, aby w wynagrodzeniu stosować kwotę wolną od podatku. Czy dopuszcza się, że pracownik na własną prośbę może złożyć wniosek o niestosowanie kwoty wolnej od podatku oraz wniosek o niepobieranie podatku z wynagrodzeń?
Czy obniżanie składki zdrowotnej do wysokości zaliczki podatkowej dotyczy też umowy zlecenia?
Pytanie: Czy rozliczając umowę zlecenia za rok 2022, mam przeliczać składkę zdrowotną na 31 grudnia 2021 r. i obniżać ją do wysokości zaliczki na podatek dochodowy na 31 grudnia 2021? Czy dotyczy o wszystkich umów zlecenia – obojętnie, czy zawieramy je z własnym pracownikiem, czy ze zleceniobiorcą zatrudnionym w innym miejscu pracy? Co w przypadku osób zwolnionych z podatku (do 26 lat), jeżeli pracownik złożył PIT-2 do umowy o pracę, a dodatkowo mamy zawartą z nim umowę zlecenia? Czy może złożyć wniosek o nieprzedłużaniu terminów poboru zaliczek na podatek?
Jak rozliczyć składkę zdrowotną osoby działającej w dwóch spółkach?
Pytanie: Wspólnicy prowadzą działalność w dwóch spółkach: w spółce jawnej i sp. z o.o., nie pobierają wynagrodzenia. Czy składka zdrowotna powinna być płacona z dwóch firm i w jakiej wysokości? Spółka jawna rozlicza się podatkiem liniowym. Jeśli w roku 2021 płacono zaliczki w formie uproszczonej, to czy teraz trzeba zmienić formę opodatkowania i płacić zaliczki miesięcznie ze względu na składkę zdrowotną? Jeśli nie jest pobierane wynagrodzenie w spółce z o.o., to jak płacić składkę?
Jak rozliczyć składkę zdrowotną osoby pełniącej funkcję prezesa jednoosobowej sp. z o.o. na podstawie aktu notarialnego?
Pytanie: Jednoosobowa sp. z o.o. i udziałowiec będący prezesem zarządu otrzymują wynagrodzenie na podstawie aktu notarialnego za zarządzanie. Jak rozliczyć takie wynagrodzenie w Polskim Ładzie?
Jak liczyć składkę zdrowotną u ryczałtowców po przekroczeniu drugiego i trzeciego progu?
Pytanie: Jak liczyć składkę zdrowotną u ryczałtowca po przekroczeniu drugiego i trzeciego progu? Jeżeli ryczałtowiec przekroczy drugi próg w trakcie roku, np. w kwietniu, to trzeba dopłacić składki zdrowotne za miesiące od stycznia do marca?
Jakie zmiany w najmie prywatnym wprowadza Polski Ład?
Pytanie: Osoba prywatna wynajmuje firmie nieruchomość (wszystkie koszty: prąd, gaz, woda są po stronie najemcy), płaci ryczałt od przychodów ewidencjonowanych co miesiąc, na koniec roku składa PIT-28. Czy taka osoba będzie musiała po zmianach w Polskim Ładzie zapłacić składkę zdrowotną?
Czy można zastosować ulgę dla seniorów pracujących na etat i zlecenie?
Pytanie: Czy osoba, która spełnia warunki do przyznania emerytury (ukończyła odpowiednio 60/65 lat) i osiąga dochody ze stosunku pracy oraz z tytułu umowy zlecenia u innego zleceniodawcy, może u pracodawcy złożyć oświadczenie o korzystaniu z „ulgi dla emeryta”, a u zleceniodawcy nie składać? Czy jednak ze względu na dwa źródła dochodu nie może skorzystać z ulgi dla pracującego emeryta w trakcie roku, a dopiero skorzysta z niej w rozliczeniu rocznym?
Czy lekarz może być opodatkowany ryczałtem?
Pytanie: Lekarz do 21 listopada 2021 r. zatrudniony był w szpitalu na etacie na podstawie umowy o pracę. Od 2010 roku prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. W ramach tej działalności świadczy usługi na rzecz innych podmiotów gospodarczych, ale również usługi na rzecz swojego byłego pracodawcy (miał podpisany kontrakt ze szpitalem, w którym był zatrudniony na podstawie umowy o pracę). Od 22 listopada 2021 r. nie jest już zatrudniony na etacie w szpitalu i tylko w ramach swojej działalności gospodarczej świadczy usługi medyczne na rzecz tego szpitala (byłego pracodawcy). W roku 2022 r. chciałby zmienić formę opodatkowania z zasad ogólnych na ryczałt. Czy będzie mógł skorzystać z takiej formy rozliczania się z podatku dochodowego?
Jakie konsekwencje ma rozporządzenie z 7 stycznia 2022 r. na wypłacone już pensje?
Pytanie: 7 stycznia br. wypłacone zostały wynagrodzenia za grudzień 2021 roku z zastosowaniem zmian w Polskim Ładzie. Pracownicy w grudniu złożyli oświadczenia o niestosowanie ulgi dla klasy średniej. Czy wynagrodzenia wypłacone 7 stycznia br. należy przeliczyć ponownie, zgodnie z rozporządzeniem, mimo że pracownicy złożyli rezygnację z ulgi dla klasy średniej i wiedzieli, że zaliczka na podatek będzie wyższa, a wynagrodzenie niższe?