Spis treści wydania drukowanego

Temat numeru

  • Przedsiębiorcy nie zapłacą podatku od umorzonej subwencji z PFR

    Zaniechanie poboru podatku dochodowego od świadczeń z tytułu umorzenia subwencji finansowej udzielonej przedsiębiorcy w ramach tarczy finansowej PFR przewiduje nowe rozporządzenie MF przygotowane przez resort finansów.

Artykuły

  • Projekt zmian w ustawie o PIT – korzystniejsza ulga na Internet

    Rozszerzenie przedmiotowego zakresu ulgi na Internet, podwyższenie jej limitu, a także zniesienie czasowych ograniczeń w korzystaniu ze wspomnianej preferencji. To główne założenia poselskiego projektu nowelizacji ustawy o PIT. Według jego autorów zmiany mają przynieść korzyści nie tylko podatnikom, ale również gospodarce.
  • Poznaj zmiany w opodatkowaniu VAT detalicznego transgranicznego handlu elektronicznego

    Od 1 lipca 2021 r. obowiązują nowe zasady opodatkowania transgranicznego handlu elektronicznego między przedsiębiorcą i konsumentem (B2C). Wynikają one z ustawy z 20 maja 2021 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Sprawdź, co się zmieniło.
  • Jak poprawić na fakturze błędny NIP nabywcy

    Pytanie: W jaki sposób można skorygować błędny NIP wprowadzony na fakturze sprzedaży wysłanej do kontrahenta? Pomyłka została zauważona przed sporządzeniem JPK_VAT z deklaracją.
  • Polski Ład. Sprawdź, z jakich nowych ulg podatkowych będą mogli skorzystać klienci biura

    Jednym z elementów rządowego Polskiego Ładu jest pakiet zmian w podatkach. Przy czym w znacznym stopniu dotyczą one przedsiębiorców. Zmiany te odnoszą się nie tylko do treści przepisów już funkcjonujących, ale wprowadzają również nowe rozwiązania, wcześniej nieobecne w ustawach podatkowych. Tak jest np. w przypadku niektórych ulg podatkowych, które zaczną obowiązywać z początkiem 2022 roku.
  • Konsekwencje zakwestionowania przez ZUS zawartej umowy. Obniżenie wynagrodzenia

    Nie zawsze umowy pracodawcy z pracownikiem są akceptowane przez ZUS. W sytuacji gdy organ ten kwestionuje łączący pracodawcę z pracownikiem stosunek, umowa może być uznana za pozorną, o czym pisaliśmy w poprzednim numerze, oraz może dojść do obniżenia wynagrodzenia lub uznania przez ZUS umowy o dzieło za umowę zlecenia. W tym wydaniu nasz ekspert omówi przedostatnią sytuację.
  • Jaki okres wypowiedzenia przy umowie na czas określony?

    Pytanie: Kontrahent zatrudnił pracownicę na umowę o pracę na czas określony na pół roku. Z powodu niekompetencji pracownicy chce jej wymówić umowę z dwutygodniowym okresem wypowiedzenia. Czy można tak zrobić?
  • Roszczenie o zapłatę za usługi świadczone przez biura rachunkowe. Sprawdź terminy przedawnienia

    W praktyce funkcjonowania biur rachunkowych, szczególnie w czasach panującej pandemii COVID- 19 dość często zdarzają się klienci, zalegający z płatnościami za wykonane na ich rzecz usługi. Jeżeli biuro nie zdoła od nich wyegzekwować swoich należności w określonym przepisami czasie, to musi liczyć się z tym, że jego roszczenie o zapłatę nie zostanie zaspokojone z powodu przedawnienia.

Aktualnie przeglądasz

Wrzesień 2021 r. - Nr 58
Biuro rachunkowe w praktyce nr 58 4FS0058