Spis treści wydania drukowanego

Temat numeru

  • Jednorazowa amortyzacja. Sprawdź, czy mogą z niej skorzystać Twoi klienci

    Nowy fabrycznie środek trwały możesz zaliczyć jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 100.000 zł. Poznaj możliwości i zasady zastosowania tej metody amortyzacji.

Artykuły

  • Czy można płacić składki na FP i FGŚP za osobę po urlopie rodzicielskim?

    Pytanie: Czy jest obowiązek niepłacenia składek na Fundusz Pracy i FGŚP za osobę po urlopie rodzicielskim, czy jest to dobrowolna decyzja? Pracownica po urlopie rodzicielskim poprosiła o zaległy urlop wypoczynkowy, następnie o urlop wychowawczy. Wiem, że zwolnienie z płacenia na te fundusze dotyczy 12 miesięcy, zaczynając od następnego miesiąca od miesiąca powrotu do pracy. Myślałam, że urlop to jeszcze nie powrót, skoro od razu po nim idzie na wychowawczy, i zapłaciłam Fundusz Pracy i FGŚP za oba miesiące z wynagrodzeniem za urlop wypoczynkowy. To było w 2018 roku, więc zmiana wiązałaby się z korektami nie tylko ZUS, ale i PIT. Mam więc pytanie, czy tak może pozostać, bez korekt? Czy w przyszłości, gdy pracownica wróci z wychowawczego, będę mogła zastosować ulgę i nie opłacać tych funduszy przez 11 miesięcy, od następnego miesiąca po powrocie do pracy, odliczając ten jeden niewykorzystany miesiąc?
  • Uwaga! Za przelew na numer konta niezgodny z wykazem VAT od 2020 roku będą grozić sankcje

    Już niebawem zacznie działać ogólnopolska baza wszystkich podatników VAT, w której znajdą się m.in. numery rachunków bankowych przedsiębiorców. Warto zwrócić na to uwagę i weryfikować te numery, ponieważ przelew na konto niewykazane w rejestrze spowoduje, że takiej zapłaty podatnik nie będzie miał prawa zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
  • Oświadczenie osoby obsługującej kasę rejestrującą. Na podatników został nałożony kolejny obowiązek

    Do 31 lipca tego roku przedsiębiorcy są zobligowani przypisać w kasie rejestrującej odpowiednim literom stawki podatku oraz odebrać z końcem maja od pracownika obsługującego urządzenie fiskalne oświadczenie o zapoznaniu się z zasadami i konsekwencjami ich użytkowania.
  • Niezapowiedziana kontrola z urzędu skarbowego? Poinformuj klienta, jak może się bronić

    Kontrola podatkowa to kłopot nie tylko dla biura rachunkowego, ale także dla każdego przedsiębiorcy, niezależnie od tego, jak rzetelnie on sam czy na jego zlecenie biuro rachunkowe podchodzi do rozliczeń w PIT, CIT czy VAT. Zwykle organy podatkowe informują o zamiarze jej wszczęcia. Jednak w pewnych sytuacjach inspektorzy mogą zjawić się w firmie bez zapowiedzi. Warto przed tym przestrzec klientów.
  • Czy biuro rachunkowe powinno być wpisane do rejestru podmiotów przechowujących akta osobowe

    Wiele biur rachunkowych oprócz zajmowania się rozliczeniami księgowymi oraz podatkowymi swoich klientów prowadzi także ich obsługę kadrowo-płacową. Wiąże się to z gromadzeniem i przechowywaniem dokumentacji pracowniczej, zarówno dotyczącej własnych pracowników, jak i tych, którzy zatrudnieni są u zleceniodawców. Obowiązują nowe przepisy w tym zakresie.
  • Raportowanie schematów podatkowych. Koniec z ulgowym traktowaniem niedopełnienia obowiązków

    Skończył się okres adaptacji do nowych obowiązków. Obecnie brak raportowania schematów podatkowych oraz prowadzenia odpowiednich dokumentacji jest zagrożony grzywną nakładaną przez sąd oraz karą wymierzaną przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Sprawdź, jak jej uniknąć.
  • Letnia ofensywa marketingowa. Zaplanuj działania krok po kroku

    Najwyższy czas na wiosenne porządki w firmie! Największy nawał pracy za nami, więc nadszedł idealny moment na zajęcie się odsuniętymi na później sprawami, np. promocją biura. W wakacje też można sporo zdziałać, pod warunkiem że będziemy postępować według przemyślanego planu. Oto kilka wskazówek, jak go przygotować i krok po kroku zrealizować.
  • Jak poprawić błąd zauważony po podpisaniu sprawozdania?

  • Czy żona może ustalić zarząd sukcesyjny w firmie po śmierci męża?

  • Jak rozliczyć VAT za media u klienta, który w ramach działalności wynajmuje lokale mieszkalne?

Aktualnie przeglądasz

Lipiec 2019 - Nr 32
AFS 32