Zakładanie spółek kapitałowych, czyli na co zwrócić uwagę
Przedsiębiorcy coraz częściej myślą o założeniu spółki. Powodów takiej decyzji może być wiele, począwszy od zabezpieczenia majątku prywatnego podatnika, opłacalności opodatkowania, czy w końcu planów inwestycyjnych. Przed podjęciem decyzji o założeniu spółki, należy to jednak dobrze przeanalizować, ponieważ likwidacja spółki nie jest tak prostą czynnością jak zamknięcie jednoosobowej działalności gospodarczej.
-
Wprowadzenie do rodzajów spółek
Kodeks spółek handlowych przewiduje dwa podstawowe rodzaje spółek, to jest spółki osobowe i kapitałowe.
Spółki osobowe:
-
spółka jawna,
-
spółka partnerska,
-
spółka komandytowa,
-
spółka komandytowo-akcyjna.
Z kolei do spółek kapitałowych należą:
-
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością,
-
prosta spółka akcyjna,
-
spółka akcyjna.
Co istotne, to każda z tych spółek będzie w sposób odmienny opodatkowana. Podatkiem dochodowym od osób prawnych (zwanym CIT) opodatkowane są bowiem:
-
spółka jawna w sytuacji gdy jednym z jej wspólników jest osoba prawna i nie zostanie złożone w terminie zawiadomienie CIT-15J,
-
spółka komandytowa,
-
spółka komandytowo-akcyjna,
-
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością,
-
prosta spółka akcyjna,
-
spółka akcyjna.
W artykule omówimy na początek najbardziej popularną spółkę, to znaczy spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.
-
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może być utworzona przez jedną albo więcej osób w każdym celu prawnie dopuszczalnym. Kapitał zakładowy spółki dzieli się na udziały o równej albo nierównej wartości nominalnej i powinien wynosić co najmniej 5.000 złotych, a wartość nominalna udziałów nie powinna być mniejsza niż 50 złotych.
Umowa spółki powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego, ale przepisy ksh dopuszczają także zawarcie umowy spółki z wykorzystaniem wzorca dostępnego w S24. Zawarcie umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przy wykorzystaniu wzorca umowy wymaga wypełnienia formularza umowy udostępnionego w systemie teleinformatycznym i opatrzenia umowy kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym. Tym samym zawarcie umowy spółki może nastąpić poprzez:
-
akt notarialny
-
wzorzec w systemie S24.
Co powinna zawierać umowa spółki? Określone jest to w przepisach Kodeksu spółek handlowych, aczkolwiek sama umowa spółki może zawierać więcej elementów niż te wskazane jako obligatoryjne. Do podstawowych elementów należą określenie:
1) firmy i siedziby spółki;
2) przedmiot działalności spółki;
3) wysokość kapitału zakładowego;
4) czy wspólnik może mieć więcej niż jeden udział;
5) liczbę i wartość nominalną udziałów objętych przez poszczególnych wspólników;
6) czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony.
Co istotne, z chwilą zawarcia umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powstaje spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji, a po wpisie spółki do Krajowego Rejestru Sądowego staje się spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Bardzo istotnym elementem, który najczęściej jest znany przedsiębiorcom, jest fakt, iż wspólnicy nie odpowiadają za zobowiązania spółki. Natomiast, zgodnie z art. 201§ 1 ksh, to zarząd prowadzi sprawy spółki i reprezentuje spółkę. Prawo członka zarządu do prowadzenia spraw spółki i jej reprezentowania dotyczy wszystkich czynności sądowych i pozasądowych spółki. Tu pojawia się jednak kwestia wynikająca z art. 299§ 1 ksh, z której wynika, że jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, członkowie zarządu odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania. Oczywiście § 2 tego przepisu przewiduje, że członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, jednakże tylko jeśli wykaże, że we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości lub w tym samym czasie wydano postanowienie o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego albo o zatwierdzeniu układu w postępowaniu w przedmiocie zatwierdzenia układu, albo że niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości nastąpiło nie z jego winy, albo że pomimo niezgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości oraz niewydania postanowienia o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego, albo niezatwierdzenia układu w postępowaniu w przedmiocie zatwierdzenia układu wierzyciel nie poniósł szkody.
W praktyce oznacza to, iż jeśli zakładana jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, gdzie wspólnikami są te same osoby co w zarządzie spółki, ograniczenie odpowiedzialności tych osób może nie być skuteczne.
Wielu przedsiębiorców rozważa przede wszystkim, jak wypłacać środki pieniężne ze spółki. Wielu z nich przyzwyczajonych jest do tego, że w jednoosobowych działalnościach wypłacać można bez ograniczeń. Tak nie jest jednak w przypadku spółek, w których wypracowane zyski są majątkiem spółki. Jak zatem pozyskać pieniądze ze spółki? Najbardziej podstawowymi formami są:
-
dywidendy,
-
zaliczki na poczet dywidendy,
-
świadczenia powtarzające się wspólników (art. 176 ksh),
-
wynagrodzenia dla członków zarządu w formie powołania,
-
wynagrodzenia dla członków zarządu w formie umowy o pracę.
Więcej szczegółów na ten temat już w następny piątek.