Wydatki na pulsoksymetr pracodawca wrzuci w koszty

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 15 kwietnia 2021
2

Wydatki poniesione na zakup pulsoksymetrów z myślą o pracownikach zagrożonych zakażeniem koronawirusem, podatnikowi wolno zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Według fiskusa to samo dotyczy kosztów zakupu koncentratorów tlenu.

Takie wnioski nasuwają się z interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 19 marca 2021 r. (nr 0111-KDIB1-3.4010.584.2020.2.IM). Pismo zostało wydane na wniosek spółki będącej producentem sprzętu elektroinstalacyjnego. Ze względu na zatrudnienie ponad 500 osób pracujących na linii montażowej i umiejscowienie stanowisk pracy blisko siebie, niosące duże ryzyko bliskich kontaktów między pracownikami i zagrożenie zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 – spółka postanowiła nabyć koncentratory tlenu i pulsoksymetry. Wnioskodawca argumentował, że zakupu dokonano w celu monitorowania i łagodzenia przebiegu choroby COVID-19 wśród jego pracowników (i zleceniobiorców) oraz ich rodzin. Dzięki tym urządzeniom spółka zamierzała ograniczyć ryzyko zachorowania na COVID-19 wśród pracowników oraz dać możliwość skutecznego zwalczania objawów choroby. W ten sposób zatrudnieni mieliby możliwość szybszego powrotu do zdrowia, a co za tym idzie, również do pracy. Wpłynęłoby to więc na ograniczenie ewentualnych zwolnień chorobowych i kwarantanny wśród kadry pracowniczej. We wniosku zwrócono również uwagę na dbanie w ten sposób o kondycję psychologiczną kadry pracowniczej poprzez pozytywne działania budujące i motywujące. Na tle tak przedstawionego stanu faktycznego spółka zwróciła się do dyrektora KIS o potwierdzenie jej stanowiska, że poniesione na zakup wspomnianych urządzeń wydatki – jako mające na celu zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów – wolno jej zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Absencja pracowników mogłaby bowiem przyczynić się do pomniejszenia produktywności przedsiębiorstwa, a co za tym idzie do zmniejszenia obrotów, co negatywnie może wpływać na jego sytuację ekonomiczną.

Korzystne dla podatnika stanowisko fiskusa

W odpowiedzi na wniosek spółki dyrektor KIS wydał wskazaną na wstępie interpretację, w której podzielił pogląd wnioskodawcy o możliwości potrącenia przedmiotowych wydatków w kosztach podatkowych. Wyjaśnił w niej, że w warunkach istniejącego stanu epidemii niezwykle istotna jest ochrona zdrowia pracowników. Do działań w tym zakresie można zaliczyć zarówno działania prewencyjne podejmowane przez pracodawcę (np. zakup środków ochrony osobistej), jak i działania podejmowane w sytuacji gdy doszło już do zakażenia pracowników. Zakupione urządzenia są pomocne w monitorowaniu i zwalczaniu skutków choroby, a co za tym idzie umożliwiają szybszy powrót pracowników do zdrowia. Ponadto działanie pracodawcy, który ma na uwadze zdrowie pracowników – motywuje ich do pracy i przyczynia się budowania pozytywnego wizerunku wśród załogi, co wpływa na większe zaangażowanie i wzrost wydajności tej pracy.

Świadczenia dla pracowników bez PIT

Warto nadmienić, że we wcześniejszej interpretacji – z 29 stycznia 2021 r. (nr 0112-KDIL2-1.4011.950. 2020.2.TR) – dyrektor KIS potwierdził, że korzystanie przez pracowników bądź członków ich rodzin z zakupionego przez pracodawcę sprzętu w postaci koncentratorów tlenu oraz pulsoksymetrów nie stanowi dla nich przychodu do opodatkowania PIT. Świadczenia te bowiem zostają spełnione w interesie pracodawcy. W konsekwencji nie ma on obowiązku obliczania i odprowadzania od tych świadczeń zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

  • art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 1406 ze zm.),
  • art. 22 ust. 1, art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 1426 ze zm.).
Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.