Wakacje kredytowe. Jak wyliczyć dochód?
Istotą wakacji kredytowych jest zawieszenie spłacania rat kredytu – na podstawie przepisów ustawy o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców. Podatnicy w trudnej sytuacji finansowej mogą zawiesić spłaty dwóch rat kredytu w II kwartale 2024 oraz jednej raty w III i IV kwartale. Pytanie, komu one przysługują?
Aby skorzystać z ww. programu, należy spełnić pewne warunki brzegowe:
- Kredyt do spłaty nie przekracza 1,2 mln PLN
- Zaciągnięty został przed 1 lipca 2022 r.
- Spłata kredytu ma się zakończyć co najmniej 6 miesięcy od daty zawieszenia raty
- Miesięczna rata kredytu stanowi co najmniej 30%miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego
Jak widać z powyższego, wakacje kredytowe z jednej strony dostępne są dla osób, które kończą spłacać kredyt, z drugiej strony pomoc ta skierowana jest do osób, dla których kredyt stanowi dość duże obciążenie dla gospodarstwa domowego i to właśnie obciążenie należy policzyć. Jedynym wyjątkiem od tego warunku jest sytuacja, gdy gospodarstwo domowe ma na utrzymaniu troje lub więcej dzieci.
Obliczenie dochodu gospodarstwa domowego
Dochodem na potrzeby obliczenia powyższych warunków jest suma miesięcznych przychodów z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku lub w przypadku utraty dochodu z miesiąca, w którym wniosek został złożony, bez względu na tytuł i źródło ich uzyskania, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, pomniejszona o:
- składki na ubezpieczenie zdrowotne określone w przepisach o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ubezpieczenia społeczne określone w odrębnych przepisach;
- miesięczne obciążenie podatkiem dochodowym od osób fizycznych i koszty uzyskania przychodu;
- kwotę alimentów świadczonych na rzecz innych osób,
- dla przedsiębiorców opodatkowanych PIT na zasadach innych niż ryczałtowe – to przychód z tej działalności pomniejszony o koszty uzyskania przychodu, obciążenie podatkiem należnym określonym w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych i składkami na ubezpieczenie zdrowotne określonymi w przepisach o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, związane z prowadzeniem tej działalności oraz odliczonymi od dochodu składkami na ubezpieczenia społeczne niezaliczonymi do kosztów uzyskania przychodów, określonymi w odrębnych przepisach, z tym że dochód ustala się, dzieląc kwotę dochodu z działalności gospodarczej wykazanego w zeznaniu podatkowym złożonym za poprzedni rok kalendarzowy przez liczbę miesięcy, w których podatnik prowadził działalność, a jeżeli nie prowadził działalności, za dochód przyjmuje się kwotę zadeklarowaną w oświadczeniu tej osoby, albo
- opodatkowaną na zasadach określonych w przepisach o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – za dochód przyjmuje się kwotę zadeklarowaną w oświadczeniu tej osoby.
Dochodem przy tym nie są (czyli nie są wliczane do powyższych):
- jednorazowe pieniężne świadczenie socjalne,
- zasiłek celowy,
- 500+,
- pomoc materialna mająca charakter socjalny albo motywacyjny, przyznawana na podstawie przepisów o systemie oświaty,
- świadczenie przysługujące osobie bezrobotnej na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z tytułu wykonywania prac społecznie użytecznych,
- dochód z powierzchni użytków rolnych poniżej 1 ha przeliczeniowego.
We wniosku o wakacje kredytowe podajemy uśredniony dochód netto, na podstawie dochodu z 3 ostatnich miesięcy, tj. lutego, marca, kwietnia.
Obliczenie wskaźnika raty do dochodu
Nie da się ukryć, iż, co do zasady, im większy dochód mamy, tym większy kredyt możemy otrzymać. Z wakacjami kredytowymi jest podobnie. Drugim bowiem wskaźnikiem, jaki trzeba wyliczyć, jest wskaźnik raty do dochodu (dalej RdD), który ma być większy większy niż 30%.Wskaźnik RdD to stosunek wydatków ponoszonych na obsługę miesięcznej raty kapitałowo-odsetkowej kredytu mieszkaniowego do miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego za okres ostatnich trzech miesięcy przed miesiącem, w którym składany jest wniosek. Należy go policzyć dla każdego miesiąca, tj. lutego, marca, kwietnia i obliczyć średnią arytmetyczną otrzymanych wyników. Jeżeli średnia jest większa niż 30%, podatnik ma prawo skorzystać z wakacji kredytowych.
Wzór na jego obliczenie jest następujący:
- RdD = (rata kredytu hipotecznego/miesięczne dochody gospodarstwa domowego) x 100.