Ulga na zakup kas wirtualnych. Poznaj objaśnienia podatkowe MF

Dodano: 17 sierpnia 2021
790726ff9617bf08aeb81da41394af9e9382c064-xlarge

Ministerstwo Finansów przygotowało objaśnienia podatkowe dotyczące zasad przyznawania ulgi na zakup kas wirtualnych. Sprawdź zawarte w nich przykłady, by sprawnie i bezbłędnie rozliczyć zakup kas wirtualnych.

Podatnicy zyskają dodatkowo pewność prawa w zakresie ewidencji na kasie rejestrującej sprzedaży, za którą płatność nastąpiła za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej. Interpretacja przepisów jest wiążąca dla administracji skarbowej.

Kasa wirtualna to kasa fiskalna w postaci aplikacji, instalowana na tablecie, smartfonie lub laptopie. Kasą jest zatem oprogramowanie, a nie urządzenie, na którym jest ona zainstalowana. Kasy wirtualne stosować mogą podatnicy działający przede wszystkim w branżach transportowej, hotelarskiej czy gastronomicznej, tj. wskazanych w rozporządzeniu w sprawie grup podatników lub rodzajów czynności, w odniesieniu do których możliwe jest używanie kas wirtualnych.

Jak wyjaśnił wiceminister finansów Jan Sarnowski, korzystanie z kasy wirtualnej to bezpieczny i tani sposób ewidencjonowania transakcji pomiędzy biznesem a konsumentem. Kasa wirtualna jest wygodna i prosta w użyciu.

Założenia są takie, aby korzystało z nich jak najwięcej firm. Dlatego przy ich zakupie przysługuje podatnikowi prawo do ulgi podatkowej.

Według wiceministra finansów, dzięki objaśnieniom zasady stosowania ulgi na zakup kas wirtualnych nie będą już budzić żadnych wątpliwości. Objaśnienia podatkowe doprecyzowują też m. in. zasady ewidencjonowania płatności za sprzedaż, gdy następuje ona na przełomie miesięcy, za pośrednictwem poczty, banku czy spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej. Chodzi o moment ujęcia transakcji w ewidencji sprzedaży, gdy płatność otrzymano po zakończeniu sprzedaży w danym dniu.

Źródło:

www.gov.pl