Termin do złożenia informacji TPR przedłużony nie wszystkim
Minister finansów przedłużył termin do złożenia informacji o cenach transferowych za 2022 rok. Jednak ostateczny kształt rozporządzenia w tej sprawie okazał się mniej korzystne dla podatników, niż to wynikało ze wstępnych propozycji resortu finansów.
Przedłużenie terminu do złożenia informacji o cenach transferowych dotyczy informacji (TPR-C oraz TPR-P) za rok podatkowy rozpoczynający się po 31 grudnia 2021 r. W tym miejscu należy zaznaczyć, że zgodnie z ogólnymi obowiązującymi w tym zakresie przepisami omawiane informacje należy składać naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu dla podatnika, w terminie do końca 11 miesiąca po zakończeniu roku podatkowego (art. 11t ust. 1 ustawy o CIT i art. 23zf ust. 1 ustawy o PIT). Oznacza to, że u podatników mających rok podatkowy tożsamy z kalendarzowym termin do złożenia odpowiednio informacji TPR-C i TPR-P za 2022 rok formalnie upłynąłby 30 listopada 2023 r.
Podpisane przez MF rozporządzenie przedłuża termin do złożenia informacji TPR do 31 stycznia 2024 r. – w przypadku gdy termin ten upływa w okresie od 30 listopada 2023 r. do 31 grudnia 2023 r.
Należy zauważyć, że w porównaniu z pierwotnymi założeniami, tj. przyjętymi w pierwszym projekcie omawianego rozporządzenia, który następnie według zapowiedzi resortu finansów miał zostać poddany konsultacjom publicznym – możliwość skorzystania z określonych w nim preferencji została istotnie zawężona pod względem podmiotowym. W przeciwieństwie bowiem do wstępnie zaprezentowanych przez resort finansów propozycji, w ostatecznym kształcie rozporządzenia przedłużenie będzie mieć zastosowanie tylko do części podatników. Ponadto termin, do którego z tego rozwiązania będzie można skorzystać, okazał się znacznie krótszy od pierwotnie zapowiadanego.
Przypomnijmy, że według początkowych założeń autorów omawianych rozwiązań, przedłużenie terminu w zakresie realizacji obowiązków z tym związanych (tj. złożenia informacji TPR-C i TPR-P) miało przysługiwać do 29 lutego 2024 r. – w przypadku gdy termin ten upływał w okresie od 1 stycznia 2023 r. do 30 listopada 2023 r. Natomiast z przedłużenia omawianego terminu o 3 miesiące mieli skorzystać podatnicy, u których wspomniany termin upływał w okresie od 1 grudnia 2023 r. do 31 marca 2024 r. Takie zapisy zawierał ww. projekt omawianego rozporządzenia, który 8 listopada br. został opublikowany przez resort finansów na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL).
Wydłużenie terminu, o którym mowa, projektodawcy tłumaczyli udostępnieniem 30 października 2023 r. nowego oprogramowania do składania informacji TPR za pomocą środków komunikacji elektronicznej. W konsekwencji niezbędne stało się zapewnienie podatnikom odpowiedniego czasu na zapoznanie się z nowym narzędziem