Społeczne inicjatywy mieszkaniowe zwolnione z CIT
Nowelizacja ustawy o CIT wprowadziła zwolnienie od tego podatku dla tzw. społecznych inicjatyw mieszkaniowych. Jest ona elementem szerszego pakietu rozwiązań przeciwdziałających negatywnym skutkom społecznym i gospodarczym COVID-19.
Z dniem 19 stycznia 2021 r. weszła w życie większość przepisów ustawy z 10 grudnia 2020 r. o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa. Przewidziane w niej rozwiązania dotyczą wsparcia budownictwa komunalnego i społecznego budownictwa czynszowego, jak również kierowanych bezpośrednio do gospodarstw domowych form finansowego wsparcia w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych. Według autorów nowelizacji, znaczenie działań stymulujących budownictwo mieszkaniowe we wskazanych segmentach wzrosło w związku z negatywnymi skutkami rozprzestrzeniania się epidemii COVID-19.
Oprócz wielu zmian m.in. w przepisach prawa budowlanego, ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, czy ustawy o dodatkach mieszkaniowych – omawianą nowelizacją dokonano również rozszerzenia katalogu zwolnień przedmiotowych przewidzianych w ustawie o CIT. Z mocą obowiązującą od 19 stycznia br. zmianie uległa bowiem treść art. 17 ust. 1 pkt 44 tej ustawy. W świetle powołanego przepisu w nowym brzmieniu – oprócz dochodów dotychczas korzystających z przewidzianego w nim zwolnienia, w tym spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych i towarzystw budownictwa społecznego (TBS) – aktualnie wolne od CIT są także dochody społecznych inicjatyw mieszkaniowych.
Społeczne inicjatywy mieszkaniowe (SIM) to podmioty, które budują mieszkania na wynajem z niskim czynszem przy udziale samorządu. Zgodne z art. 23 ustawy z 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, mogą mieć one formę spółek z o.o., spółek akcyjnych, a także spółdzielni osób prawnych. Tak jak w przypadku pozostałych podatników wymienionych w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o CIT, aby ich dochody mogły korzystać ze zwolnienia od podatku, muszą być przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.
- art. 4 ustawy z 10 grudnia 2020 r. o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 11).