Przepisy o dokumentowaniu prawa do zasiłku macierzyńskiego do zmiany
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowała projekt nowelizacji przepisów wykonawczych w zakresie dokumentowania prawa do zasiłku macierzyńskiego. Wynika ona ze zmian na poziomie ustawowym, wprowadzonych do Kodeksu pracy.
Modyfikacji zostaną poddane regulacje rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 8 grudnia 2015 r. w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub ich wysokość oraz dokumentów niezbędnych do przyznania i wypłaty zasiłków (Dz. U. z 2017 r. poz. 87).
Jak tłumaczą projektodawcy, potrzeba nowelizacji przedmiotowego rozporządzenia wynika przede wszystkim ze zmian wprowadzonych ustawą z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r. poz. 641). Konieczne stało się bowiem dostosowanie dokumentów niezbędnych do przyznania i wypłaty świadczeń związanych z rodzicielstwem do zmian wprowadzonych do Kodeksu pracy wspomnianą ustawą. Chodzi m.in. o dokumentowanie prawa do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego, Ponadto celem zaproponowanych rozwiązań jest zdefiniowanie dokumentów niezbędnych do przyznania i wypłaty zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania opieki nad niepełnosprawnymi dziećmi w wieku do lat 18 oraz zmiana treści załączników do rozporządzenia w zakresie przekazywanych danych.
Przykładowo w wyniku zmian wprowadzonych do Kodeksu pracy, zniesione zostały m.in. przepisy dotyczące możliwości wykorzystywania maksymalnie 16 tygodniowej części urlopu w późniejszym terminie, co jest związane z uniezależnieniem urlopu rodzicielskiego od prawa do urlopu macierzyńskiego. W konsekwencji pracownicy będą mogli korzystać z urlopu rodzicielskiego w dowolnym terminie, nie dłużej jednak niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończy 6. rok życia i nie więcej niż w 5 częściach. Dlatego w ww. rozporządzeniu MRPiPS z 8 grudnia 2015 r. m.in. dokonano zmiany brzmienia § 25a, określającego dokumenty niezbędne do przyznania i wypłaty zasiłku macierzyńskiego przysługującego ubezpieczonemu za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu rodzicielskiego.
Według autorów nowelizacji, projektowane rozporządzenie umożliwi płatnikom składek prawidłowe wypełnianie dokumentów niezbędnych do przyznania i wypłaty świadczeń z ubezpieczenia chorobowego osobom ubezpieczonym.
Rozporządzenie ma wejść w życie po 7 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
- projekt (z 10 maja 2023 r.) rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub ich wysokość oraz dokumentów niezbędnych do przyznania i wypłaty zasiłków.