Nie będzie ulgi na zasiedlenie w PIT

Dodano: 12 kwietnia 2021
Ulga podatkowa przy sprzedaży nieruchomości

Ulga na zasiedlenie w PIT, która pierwotnie miała być wprowadzona 1 stycznia br. i przysługiwać już przy składaniu zeznań za 2020 rok, ostatecznie nie zostanie wdrożona. Tak wynika z informacji przekazanych przez ministerstwo finansów w odpowiedzi na interpelację poselską.

Wprowadzenie tzw. ulgi na zasiedlenie w PIT przewidywał projekt (z 20 maja 2020 r.) ustawy o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz niektórych innych ustaw. Zawarte w nim rozwiązania miały przyczynić się do realizacji celów zawartych w Narodowym Programie Mieszkaniowych związanych z poprawą dostępności mieszkań dla osób oraz rodzin o niskich i przeciętnych dochodach, jak również złagodzić niekorzystny wpływ na rynek mieszkaniowy ograniczeń administracyjnych związanych z epidemią COVID-19. Adresatami ulgi mieli być niektórzy podatnicy nabywający mieszkania na rynku pierwotnym lub budujący dom jednorodzinny na własnej działce. Miała ona polegać na odliczeniu od podatku kwoty, której wysokość zależałaby od struktury demograficznej rodziny tworzonej przez podatnika (preferencje dla rodzin z przynajmniej 3 dzieci), a także od wysokości kosztów w budownictwie mieszkaniowym. Wprowadzenie ulgi było planowane na 1 stycznia 2021 r., zaś skorzystanie z niej miało być możliwe już w zeznaniu za 2020 rok.

Ponieważ termin ten nie został dotrzymany, do ministerstwa finansów wpłynęła interpelacja poselska nr 20299 w tej sprawie. Zapytano w niej MF, kiedy planowane jest dalsze procedowanie nad projektem ustawy obejmującej wprowadzenie ulgi na zasiedlenie, a także jaka jest planowana data wejścia tych przepisów w życie.

Ulga nie zostanie wprowadzona

Z odpowiedzi na ww. interpelację – udzielonej przez MF w piśmie z 20 marca 2021 r. (nr DD3.054.4.2021) – wynika, że omawiane preferencje jednak nie zostaną wprowadzone. W trakcie prac nad ustawą, na etapie uzgodnień międzyresortowych uznano bowiem, że zaproponowane rozwiązanie w formie ulgi na zasiedlenie nie jest optymalnym instrumentem pomocy mieszkaniowej w kontekście założonych celów. W szczególności dotyczy to osób fizycznych, które nie płacą PIT (ponieważ np. uzyskują przychody w całości zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych, bądź nie są podatnikami tego podatku) lub wysokość uzyskanych dochodów lub podatku od tych dochodów nie pozwala na pełne odliczenie ulgi na zasiedlenie. Tak jest na przykład w rodzinach wielodzietnych. W przypadku takich rodzin – ze względu na stosowanie ulgi prorodzinnej – po jej odliczeniu od podatku, rodziny te w praktyce nie płacą podatku dochodowego. W związku z tym wprowadzenie ulgi mieszkaniowej, w ich przypadku, mogłoby nie przynieść założonych rezultatów. Dlatego zrezygnowano z dalszych prac legislacyjnych nad ulgą, o której mowa.

Rząd pracuje nad alternatywnymi rozwiązaniami

We wspomnianym piśmie poinformowano zarazem, że obecnie Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii pracuje nad wdrożeniem mechanizmu polegającego na finansowym wsparciu w zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych w wysokości uzależnionej m.in. od liczby członków gospodarstwa domowego. Mechanizm ten będzie uzupełniał wprowadzone już instrumenty, w tym rozwiązania ujęte w pakiecie mieszkaniowym. Ze względu na fakt, że prace legislacyjne nad projektem ustawy w tym zakresie znajdują się dopiero na początkowym etapie, MF nie podało jednak jego szczegółów, ani nie wskazało terminu wejścia tych przepisów w życie.

Mariusz Olech

Źródło:
  • projekt (z 20 maja 2020 r.) ustawy o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz niektórych innych ustaw.