Estoński CIT 2.0 Sprawdź planowane zmiany

Dodano: 9 lipca 2021
1% CIT dla jednostek naukowych

Znamy już planowane przez resort finansów przedstawił zmiany w ustawe o CIT. Jedna z nich dotyczy opodatkowania ryczałtem, czyli tzw. estońskiego CIT-u obowiązującego od początku tego roku.

Resort finansów proponuje zniesienie limitu przychodów w wysokości 100 mln zł rocznie, którego nieprzekroczenie uprawnia do skorzystania z estońskiego CIT. Jednocześnie MF proponuje zniesienie przepisów przewidujących dokonywanie domiaru w sytuacji, gdyby w 4-letnim okresie korzystania z estońskiego CIT doszło do przekroczenia tego pułapu.

Opodatkowanie estońskim CIT 2.0 rozdysponowania dochodu z tytułu zysku netto

Druga ważna propozycja to opodatkowanie ryczałtem rozdysponowania dochodu z tytułu zysku netto. To nowe pojęcie ma znaleźć się w słowniczku i ma oznaczać przeznaczenie zysku netto do dystrybucji w jakiejkolwiek formie. W szczególności mogą to być wypłaty na rzecz wspólników, na podwyższenie kapitału zakładowego, na pokrycie strat powstałych w okresie innym niż okres opodatkowania ryczałtem, na wypłatę wynagrodzeń związanych z udziałami. Jeśli po zakończeniu okresu stosowania ryczałtu nastąpi rozdysponowanie zysku netto podatnik będzie zobowiązany do zapłacenia ryczałtu oraz złożenia deklaracji.

Ryczałt trzeba będzie wpłacić w terminie 20. dnia miesiąca następującym po miesiącu, w którym miało miejsce rozdysponowanie. Jednak nie później niż do 20. dnia siódmego miesiąca roku podatkowego, w którym dokonano dyspozycji.

Podmioty mogące skorzystać z estońskiego CIT 2.0

Więcej podatników będzie mogło skorzystać z estońskiego CIT. Obok spółek z o.o. i spółek akcyjnych, z tej formy opodatkowania będą mogły korzystać spółki jawne, spółki komandytowe oraz spółki komandytowo-akcyjne.

Rezygnacja z estońskiego CIT

Rezygnacja z opodatkowania ryczałtem nie będzie możliwa dopiero z zakończeniem 4-letniego okresu. Będzie można zrezygnować z końcem roku podatkowego w trakcie tego okresu.

Przedmiot opodatkowania

Opodatkowaniu ryczałtem podlega m.in. dochód z tytułu ukrytych zysków. Resort proponuje rozszerzenie pojęcia ukrytych zysków o:

  • dopłaty wypłacone w przypadku połączenia lub podziału podmiotów;

  • odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę;

  • zysk przeznaczony na uzupełnienie udziału kapitałowego wspólnika spółki;

  • świadczenia pieniężne i niepieniężne wypłacone w przypadku zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce.

Wysokość stawek

Zaproponowano zmianę zakresu podatników mogących korzystać ze stawki obniżonej 15%. Obok małych podatników taką stawką mają być opodatkowani podatnicy rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej. Pozostali podatnicy będą odprowadzali ryczałt w stawce 25%. Dodatkowo resort przewidział, że z tytułu ponoszenia bezpośrednich nakładów inwestycyjnych podatnicy ci będą mogli obniżać stawkę ryczałtu o 5% do opodatkowania dochodów z tytułu zysków netto oraz dochodów z tytułu podzielonego zysku.

Źródło:

 projekt ustawy o zmianie o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw z 18 czerwca 2021 r.