Będzie opodatkowanie CIT tzw. przerzucanych dochodów

Dodano: 7 września 2021
96bea216c998cf5cca0fca994cce16df6af0317e-xlarge

Nowe rozwiązania w zakresie opodatkowania CIT tzw. przerzucanych dochodów przewiduje projekt nowelizacji ustaw podatkowych, będący elementem rządowego Polskiego Ładu. Stosowne regulacje w tym zakresie mają wejść w życie już na początku 2022 roku.

Regulacjami dotyczącymi tzw. przerzucanych dochodów w CIT mają zostać objęte spółki mające rezydencję podatkową w Polsce, które wypłacają za granicę określonego rodzaju należności na rzecz podmiotów powiązanych. Mówiąc w uproszczeniu, za przerzucone dochody byłyby uznawane koszty poniesione bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu powiązanego, jeżeli:

  • faktycznie zapłacony podatek dochodowy przez ten podmiot powiązany za rok, w którym otrzymał należność, w państwie jego siedziby (zarządu, zarejestrowania itp.) jest niższy o 25% od kwoty podatku dochodowego, który byłby od niego należny zgodnie z polskimi przepisami, oraz

  • koszty te (m.in. podlegające zaliczeniu w jakiejkolwiek formie do kosztów uzyskania przychodów, odliczeniu od dochodu, podstawy opodatkowania lub od podatku tego podmiotu powiązanego) stanowiły co najmniej 50% wartości uzyskanych przez ten podmiot przychodów.

W tym celu do ustawy o CIT ma zostać dodany nowy przepis art. 24aa. Będzie on zawierał katalog kosztów, które mogą zostać uznane za dochody przerzucane, przy spełnieniu określonych przez ustawodawcę warunków.

Chodzi tutaj m.in. o koszty z tytułu usług o charakterze niematerialnym (np. doradczych, badania rynku, reklamowych, zarządzania, przetwarzania danych), opłat licencyjnych czy finansowania dłużnego. Mają one podlegać opodatkowaniu 19% CIT, jeżeli będą stanowić co najmniej 3% sumy wszystkich kosztów uzyskania przychodów poniesionych przez podatnika w jakiejkolwiek formie.

Jak wynika z uzasadnienia przepisów nowelizujących, zmiany w omawianym zakresie mają przeciwdziałać agresywnej optymalizacji podatkowej, polegającej na transferze dochodów za granicę m.in. przez niektóre duże międzynarodowe korporacje, przy jednoczesnym unikaniu opodatkowania w Polsce. Projekt nowelizacji zakłada, że wejdą one w życie 1 stycznia 2022 r.


 

Źródło:
  • projekt (z 26 lipca 2021 r.) ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.