Jest nowy projekt nowelizacji Op. Sprawdź planowane zmiany
Nowy projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej ma wprowadzić zmiany w przepisach dotyczących terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych.
Poznasz planowane zmiany w Ordynacji podatkowej
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, zobowiązania podatkowe przedawniają się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Tak wynika z art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej. Jest to zasada ogólna, ponieważ w konkretnych przypadkach na terminy przedawnienia mają wpływ także inne czynniki, które mogą powodować ich wydłużenie. Tak jest m.in. w razie zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Ponadto nie przedawniają się zobowiązania zabezpieczone hipoteką lub zastawem skarbowym. Jednakże po upływie terminu przedawnienia zobowiązania te mogą być egzekwowane tylko z przedmiotu hipoteki lub zastawu.
W świetle projektu nowelizacji Ordynacji podatkowej zaproponowano m.in. skrócenie do 3 lat podstawowego terminu przedawnienia dla zobowiązań podatkowych. Natomiast 5-letni terminu byłby zachowany w przypadku zobowiązań o znacznej wartości. Nowością byłoby także wprowadzenie 10-letniego terminu dla przedawnień w kwalifikowanych przypadkach, takich jak np. wyłudzenia skarbowe, unikanie opodatkowania czy nadużycie prawa.
W świetle założeń projektu nowe przepisy miałyby wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Źródło:
poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz ustawy - Kodeks karny skarbowy.