Będzie mniej czasu na złożenie PIT-11 za 2018 rok
Jednym z najważniejszych obowiązków płatników podatku dochodowego od osób fizycznych jest terminowe sporządzanie i przekazywanie upoważnionym podmiotom informacji PIT-11. Już od 1 stycznia 2019 r. będą one dostarczane fiskusowi na nowych zasadach.
- Data: 23.11.2018
Dokumenty obcojęzyczne w biurze rachunkowym. Sprawdź, kto pokrywa koszty tłumaczeń
Analiza dokumentów sporządzonych w języku obcym może sprawiać trudności nie tylko przedsiębiorcom i pracownikom biur rachunkowych świadczących usługi na ich rzecz, ale również organom podatkowym weryfikującym poprawność dokonanych na ich podstawie rozliczeń. Dlatego kwestie związane z ich tłumaczeniem warto uregulować w zawartej z klientem umowie.
- Data: 23.11.2018
Czy energia wytworzona na potrzeby firmy jest zwolniona z akcyzy?
Pytanie: Zainstalowałem panele fotowoltaiczne i produkuję energię elektryczną bez koncesji na potrzeby firmy, a ewentualne nadwyżki będę odsprzedawał do sieci. Będę składał deklarację AKC-4/H, deklarując akcyzę zwolnioną od zapłaty. Czy w polu 9 ,11, 13 tej deklaracji wpisuję wielkości wyprodukowanej lub zużytej przeze mnie lub odsprzedanej energii? Następnie jak wypełnić pole 7 ewentualnie 7a, 7b, 7c, 7d tej deklaracji? Pytanie: Zainstalowałem panele fotowoltaiczne i produkuję energię elektryczną bez koncesji na potrzeby firmy, a ewentualne nadwyżki będę odsprzedawał do sieci. Będę składał deklarację AKC-4/H, deklarując akcyzę zwolnioną od zapłaty. Czy w polu 9 ,11, 13 tej deklaracji wpisuję wielkości wyprodukowanej lub zużytej przeze mnie lub odsprzedanej energii? Następnie jak wypełnić pole 7 ewentualnie 7a, 7b, 7c, 7d tej deklaracji?
- Data: 26.10.2018
Jaki sposób zakupu apartamentu pod wynajem będzie optymalny podatkowo?
Pytanie: Chcę kupić apartament pod wynajem i czerpać z tego tytułu dochód. Czy lepiej dla mnie kupić na firmę jednoosobową, czy prywatnie? Umowa rezerwacyjna jest tylko na mnie (ja jestem właścicielem firmy) i podobno umowa deweloperska może być tylko na mnie. Jeśli chcę, aby to był zakup z majątku wspólnego małżeńskiego, to czy może tak zostać? Pytanie: Chcę kupić apartament pod wynajem i czerpać z tego tytułu dochód. Czy lepiej dla mnie kupić na firmę jednoosobową, czy prywatnie? Umowa rezerwacyjna jest tylko na mnie (ja jestem właścicielem firmy) i podobno umowa deweloperska może być tylko na mnie. Jeśli chcę, aby to był zakup z majątku wspólnego małżeńskiego, to czy może tak zostać?
- Data: 26.10.2018
Zapoznaj klienta ze zmianami w zakresie sukcesji przedsiębiorstw
Przy dziedziczeniu majątku firmy spadkobiercy są narażeni na wiele problemów związanych z wygaśnięciem umów z kontrahentami, pracownikami czy firmami leasingowymi. Często decydują one o braku możliwości reaktywacji przedsiębiorstwa. To się ma jednak zmienić i warto o tym poinformować klienta, może to bowiem wpłynąć na wybór formy prowadzonej przez niego działalności. Poniżej znajdziesz informacje o zmianach i ich praktycznych skutkach.
- Data: 09.10.2018
Czy pracownikowi, który stara się o przyznanie renty przysługuje odprawa?
Pytanie: Pracownik kilka miesięcy temu doznał udaru i w związku z tym faktem przebywał na zwolnieniu lekarskim. Wykorzystał cały okres zasiłkowy. Złożył wniosek o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Ze względu na stan zdrowia będzie starał się o przyznanie renty chorobowej z tytułu niezdolności do pracy. Obecnie jest na etapie kompletowania wszystkich świadectw pracy, RP-7 itp. Jeszcze nie dostał z ZUS decyzji o przyznaniu renty. Czy w takim przypadku pracodawca ma obowiązek wypłacić pracownikowi odprawę emerytalno-rentową? Kiedy taka odprawa się należy? Pytanie: Pracownik kilka miesięcy temu doznał udaru i w związku z tym faktem przebywał na zwolnieniu lekarskim. Wykorzystał cały okres zasiłkowy. Złożył wniosek o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Ze względu na stan zdrowia będzie starał się o przyznanie renty chorobowej z tytułu niezdolności do pracy. Obecnie jest na etapie kompletowania wszystkich świadectw pracy, RP-7 itp. Jeszcze nie dostał z ZUS decyzji o przyznaniu renty. Czy w takim przypadku pracodawca ma obowiązek wypłacić pracownikowi odprawę emerytalno-rentową? Kiedy taka odprawa się należy?
- Data: 09.10.2018
Co robić, gdy Twój klient naciska na „kreatywną księgowość”? Sprawdź wskazówki naszego eksperta
Nie da się ukryć, że przy wysokich obciążeniach podatkowych i niezbyt zasobnych portfelach społeczeństwa życie polskich przedsiębiorców nie jest łatwe i szukają oszczędności, gdzie tylko mogą, także w zakresie podatków – nie jest to nielegalne. Co jednak gdy oczekiwania klienta dotyczące optymalizacji są zbyt za duże? Poniżej prześledzimy najczęstsze takie przypadki, próbując jednocześnie wskazać, jak się przed nimi bronić i nie stracić klienta.
- Data: 10.09.2018
Fiskus przedłuża klientowi termin na zwrot VAT. Powinien wtedy określić datę dzienną
NSA: Przedłużenie terminu zwrotu VAT tylko z datą dzienną Z najnowszego wyroku NSA wynika, że organ podatkowy, przedłużając termin zwrotu, powinien podać konkretną datę, do kiedy go przedłuża. W przeciwnym razie postanowienie jest bezskuteczne.
- Data: 10.09.2018
Jak obciążyć najemców kosztami dodatkowych opłat?
Pytanie: Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wynajmu nieruchomości i jest czynnym podatnikiem VAT. Jest właścicielem lokalu użytkowego w budynku wspólnoty mieszkaniowej. Najemca zobowiązany jest płacić czynsz oraz ponosić opłaty związane z użytkowaniem lokalu: wydatki na remonty i bieżącą konserwację, na utrzymanie porządku i czystości, opłaty za dostawę energii cieplnej, wody w lokalu. Za te media spółka nie dostaje faktury, tylko naliczenie opłat ze wspólnoty, na których nie ma VAT. Czy postępuję właściwie przy refakturowaniu, naliczając do opłat od wspólnoty podstawową stawkę VAT? Pytanie: Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wynajmu nieruchomości i jest czynnym podatnikiem VAT. Jest właścicielem lokalu użytkowego w budynku wspólnoty mieszkaniowej. Najemca zobowiązany jest płacić czynsz oraz ponosić opłaty związane z użytkowaniem lokalu: wydatki na remonty i bieżącą konserwację, na utrzymanie porządku i czystości, opłaty za dostawę energii cieplnej, wody w lokalu. Za te media spółka nie dostaje faktury, tylko naliczenie opłat ze wspólnoty, na których nie ma VAT. Czy postępuję właściwie przy refakturowaniu, naliczając do opłat od wspólnoty podstawową stawkę VAT?
- Data: 10.09.2018
Kredyt czy leasing? Doradź klientowi, czy jaka forma finansowania będzie dla niego korzystniejsza
Dla każdego przedsiębiorcy wybór źródeł finansowania majątku trwałego jest trudną decyzją, w podjęciu której biuro rachunkowe może klientowi pomóc. Pamiętaj, iż konsekwencje takiej decyzji będą ponoszone przez klenta przez cały okres trwania umowy, a więc kilka, a czasem i kilkadziesiąt lat. Wybór ten rzutuje nie tylko na przepływy pieniężne wynikające z umowy, ale także na obciążenia podatkowe czy wskaźniki finansowe prezentowane w sprawozdaniu finansowym.
- Data: 20.08.2018
Sposób rozliczenia dropshippingu zależy od tego czy sklep nabywa w swoim imieniu towary czy działa jak pośrednik
Jeśli Twój klient poszukuje nowych rozwiązań w zakresie organizacji sprzedaży i sposobów dotarcia do klienta może zdecydować się na dropshipping, czyli model logistyczny sprzedaży przez Internet polegający na przeniesieniu procesu wysyłki towaru na dostawcę.
- Data: 20.08.2018
JPK na żądanie. Pamiętaj, że od 1 lipca fiskus może wymagać go również od małych podmiotów
Od 1 lipca br. na mikro-, małych średnich przedsiębiorców zostanie rozszerzony obowiązek przekazywania danych księgowych w formie JPK na żądanie organu podatkowego. Obowiązek ten wszedł już dwa lata dotyczył jednak tylko największych podmiotów.
- Data: 20.08.2018
Gadżety firmowe dla biura rachunkowego. Sprawdź które wybrać!
Jednym z tematów, który cieszy się dużym zainteresowaniem wśród właścicieli firm, w tym również biur rachunkowych jest wybór gadżetów firmowym. Jest to zagadnienie ciągle aktualne, co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, powoli mija całkowite koncentrowanie się na promocji online, a po drugie choć oferta gadżetów firmowych jest bardzo bogata, ciągle trudno znaleźć naprawdę oryginalne rozwiązania.
- Data: 28.05.2018
Jak rozliczyć VAT z tytułu świadczenia usług księgowych?
Pytanie: Spółka świadczy usługi księgowe. Zgodnie z umową faktury są wystawiane do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczy usługa. Jednocześnie usługa za dany miesiąc fizycznie wykonywana jest po jego zakończeniu, np. za styczeń spółka rozlicza klienta do 10 lutego. Czy w tej sytuacji prawidłowe jest wystawienie faktury przez spółkę dla klienta w dniu np. 2 lutego z informacją, że usługa dotyczy stycznia, ale data wykonania usługi i wystawienia faktury to luty? Jak odbiorca i wystawca powinni wykazać tę fakturę w swoich księgach i JPK. Pytanie: Spółka świadczy usługi księgowe. Zgodnie z umową faktury są wystawiane do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczy usługa. Jednocześnie usługa za dany miesiąc fizycznie wykonywana jest po jego zakończeniu, np. za styczeń spółka rozlicza klienta do 10 lutego. Czy w tej sytuacji prawidłowe jest wystawienie faktury przez spółkę dla klienta w dniu np. 2 lutego z informacją, że usługa dotyczy stycznia, ale data wykonania usługi i wystawienia faktury to luty? Jak odbiorca i wystawca powinni wykazać tę fakturę w swoich księgach i JPK.
- Data: 28.05.2018
Jak ująć duplikatu faktury, która nie dotarła do klienta?
Pytanie: W jaki sposób ująć w PKPiR oraz w ewidencji VAT duplikat faktury wystawionej we wrześniu 2017 roku (nie dotarł do firmy), jeżeli duplikat został wystawiony w styczniu, a dotarł do firmy w lutym 2018 roku? Transakcja dotyczy zakupu usług w kraju. Pytanie: W jaki sposób ująć w PKPiR oraz w ewidencji VAT duplikat faktury wystawionej we wrześniu 2017 roku (nie dotarł do firmy), jeżeli duplikat został wystawiony w styczniu, a dotarł do firmy w lutym 2018 roku? Transakcja dotyczy zakupu usług w kraju.
- Data: 28.05.2018
Biuro rachunkowe może wystąpić o interpretację indywidualną. Dowiedź się kiedy i na jakich zasadach
Niejasne i często zmieniające się przepisy sprawiają, że wielu podatników korzysta z ochrony, jaką dają oficjalne interpretacje prawa podatkowego. Przy czym z reguły duży stopień skomplikowania spraw będących przedmiotem takich interpretacji przemawia za tym, aby przygotowanie wniosków w tym zakresie powierzać profesjonalistom, np. z biur rachunkowych.
- Data: 11.05.2018
Czy dofinansowanie do leasingu stanowi przychód?
Pytanie: Prowadzę KPiR. Na polisie ubezpieczeniowej samochodu osobowego kupionego w leasingu operacyjnym jest w zakładce płatność podana - składka łączna – 3.901 zł, płatna przez klienta – 2.316 zł i udzielone dofinansowanie -1.585 zł finansowane przez leasingodawcę. Na to dofinansowanie nie mam faktury. Czy dofinansowanie to przychód? Czy ubezpieczenie jako koszt mam zaksięgować w kwocie poniesienia, czyli 2.316 zł? Czy może całą składkę 3.901 zł, a dofinansowanie 1.585 zł wpisać jako pozostałe przychody? Pytanie: Prowadzę KPiR. Na polisie ubezpieczeniowej samochodu osobowego kupionego w leasingu operacyjnym jest w zakładce płatność podana - składka łączna – 3.901 zł, płatna przez klienta – 2.316 zł i udzielone dofinansowanie -1.585 zł finansowane przez leasingodawcę. Na to dofinansowanie nie mam faktury. Czy dofinansowanie to przychód? Czy ubezpieczenie jako koszt mam zaksięgować w kwocie poniesienia, czyli 2.316 zł? Czy może całą składkę 3.901 zł, a dofinansowanie 1.585 zł wpisać jako pozostałe przychody?
- Data: 11.05.2018
Czy ZUS może odebrać rentę z powodu prowadzenia firmy?
Pytanie: Mój klient osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą (właściciel firmy budowlanej) ma ustaloną okresową niezdolność do pracy (prawo do renty). Stan zdrowotny tej osoby na chwilę obecną jest stabilny, aczkolwiek są dni, kiedy nie może wstać z łóżka. Jest ;po kilku operacjach i podlega ścisłej kontroli lekarskiej. Z tego powodu, że działalność nie została zlikwidowana ani zawieszona (w działalność zaangażowana jest żona – osoba współpracująca oraz synowie – pracują na zleceniu) za właściciela firmy odprowadzane są normalnie składki do ZUS. Jednocześnie właściciel firmy korzysta z przyznanej mu okresowo renty. Są dni, kiedy właściciel firmy czuje się lepiej i wówczas idzie na budowę, a czasami jedzie na kilka dni w delegację, aby mieć ogląd wykonywanych robót (podkreślam ogląd). Ze względu na stan zdrowia nie może pracować fizycznie, nie przebywa też długo w miejscu pracy. Czy osobie tej może być odebrane prawo do okresowo przyznanej renty z tego powodu, że przebywa np. na budowie lub jedzie w delegację? Pytanie: Mój klient osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą (właściciel firmy budowlanej) ma ustaloną okresową niezdolność do pracy (prawo do renty). Stan zdrowotny tej osoby na chwilę obecną jest stabilny, aczkolwiek są dni, kiedy nie może wstać z łóżka. Jest ;po kilku operacjach i podlega ścisłej kontroli lekarskiej. Z tego powodu, że działalność nie została zlikwidowana ani zawieszona (w działalność zaangażowana jest żona – osoba współpracująca oraz synowie – pracują na zleceniu) za właściciela firmy odprowadzane są normalnie składki do ZUS. Jednocześnie właściciel firmy korzysta z przyznanej mu okresowo renty. Są dni, kiedy właściciel firmy czuje się lepiej i wówczas idzie na budowę, a czasami jedzie na kilka dni w delegację, aby mieć ogląd wykonywanych robót (podkreślam ogląd). Ze względu na stan zdrowia nie może pracować fizycznie, nie przebywa też długo w miejscu pracy. Czy osobie tej może być odebrane prawo do okresowo przyznanej renty z tego powodu, że przebywa np. na budowie lub jedzie w delegację?
- Data: 11.05.2018
Czy usługi opłacane w całości za pośrednictwem poczty podlegają ewidencji na kasie fiskalnej?
Pytanie: Firma korzystała do tej pory ze zwolnienia z kasy fiskalnej na podstawie poz. 39 załącznika, czyli zapłata w całości wpływała na konto bankowe, a z zestawienia sprzedaży wynikało, jakiej transakcji sprzedaż dotyczyła. Czy w 2018 roku nadal firma może korzystać z tego zwolnienia, czy tylko do 31 marca 2018 r.? Pytanie: Firma korzystała do tej pory ze zwolnienia z kasy fiskalnej na podstawie poz. 39 załącznika, czyli zapłata w całości wpływała na konto bankowe, a z zestawienia sprzedaży wynikało, jakiej transakcji sprzedaż dotyczyła. Czy w 2018 roku nadal firma może korzystać z tego zwolnienia, czy tylko do 31 marca 2018 r.?
- Data: 11.05.2018
10 zmian, o których trzeba pamiętać rozliczając Klienta za 2017
Przed wypełnieniem w imieniu klientów zeznania podatkowego za rok podatkowy 2017 warto prześledzić zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych, które dotyczą dochodów uzyskanych za 2017 r. Poniżej lista najważniejszych zmian.
- Data: 03.04.2018
Ceny transferowe. Trwają prace nad wydłużeniem terminu do złożenia uproszczonego sprawozdania CIT/TP
W tym roku po raz pierwszy niektórzy przedsiębiorcy będą składać uproszczone sprawozdanie w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych – na formularzu CIT/TP. Przepisy które weszły w życie na początku zeszłego roku określiły termin jego złożenia identycznie jak dla deklaracji CIT- 8, obecnie jednak trwają prace nad jego wydłużeniem o 6 miesięcy.
- Data: 03.04.2018
Newsletter w biurze rachunkowym może być skutecznym narzędziem do utrzymania klienta
Newsletter to potężne narzędzie pozwalające na komunikowanie się z klientami biura rachunkowego. Jest czymś w rodzaju darmowej prenumeraty, która polega na przesyłaniu najnowszych informacji które mogą być również publikowane na stronie oraz aktualnych promocjach. Polecamy przesyłanie klientom newsletera, który co miesiąc specjalnie dla nich przygotowujemy w imieniu Twojego biura, lub tworzenie własnego przy zastosowaniu wskazówek naszego ekspeta.
- Data: 28.03.2018
Nowa interpretacja ogólna. Outsourcing usług medycznych może podlegać zwolnieniu VAT
Minister Rozwoju i Finansów wydał interpretację ogólną dotyczącą zakresu zwolnienia z VAT usług wykonywanych w związku ze świadczoną przez podmioty lecznicze usługą w zakresie opieki medycznej. Poznaj ją.
- Data: 28.03.2018
Rozliczenie roczne CIT -8. W tym roku masz na nie czas do 2 kwietnia
Ponieważ 31 marca w tym roku przypada w sobotę, biuro będzie miało dodatkowe dni na sporządzenie i przekazanie w imieniu klienta, których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym, zeznania CIT-8. Pamiętaj, że Od obowiązku złożenia zeznania nie zwalnia brak przychodów. W takim przypadku należy złożyć zerowy CIT-8.
- Data: 01.03.2018
Kapitał zakładowy spółki z o.o. Pamiętaj, żeby o jego obniżeniu poinformować w Monitorze Sądowym i Gospodarczym
Jeśli rozliczasz spółkę która ma zamiar podjąć uchwałę o obniżeniu – umorzeniu dobrowolnym kapitału zakładowego i wypłacie wynagrodzenia wspólnikom w gotówce, sprawdź jak krok po kroku przeprowadzić takie obniżenie. Jak powinna wyglądać uchwała spółki oraz jak obliczyć wysokość wynagrodzenia dla udziałowców a następnie poprawnie zaksięgować tą operacje.
- Data: 25.02.2018
10 zasad dotyczących bezpieczeństwa danych osobowych w biurze rachunkowym. Poznaj je!
Według aktualnie obowiązujących przepisów prawa z zakresu przetwarzania i ochrony danych osobowych w biurze rachunkowym należy wprowadzić zestaw zasad dotyczących sposobu zarządzania, ochrony i dystrybucji informacji wrażliwej pozwalający na zapewnienie ochrony danych osobowych.
- Data: 25.02.2018
Biuro rachunkowe ma czas na sporządzenie i przesłanie PIT-11 w imieniu klienta do 28 lutego
Jeśli PIT- 11 za przedsiębiorcę sporządza biuro rachunkowe, lub przedsiębiorca zatrudnia więcej niż 5 pracowników deklaracje należy przekazać do urzędu skarbowego w wersji elektronicznej. Wyjątek stanowią przedsiębiorcy nie rozliczani przez biuro rachunkowe, których liczba pracowników jest mniejsza, wtedy, dokumenty można złożyć do urzędu skarbowego w wersji papierowej, jednak nie później niż do końca stycznia.
- Data: 25.02.2018