W 2025 będą zmiany w oskładkowaniu umów zleceń

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, zapowiedziało wejście w życie od 2025 r oskładkowania wszystkich umów zlecenia. Zmiana w tym zakresie jest utrzymana w Krajowym Planie Odbudowy. Realizacja tego punktu jest konieczna, by otrzymać kolejne przelewy w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Pierwszy z nich trafił do Polski 15 kwietnia 2024 r.
Zgodnie z kamieniem milowym A71G KPO wszystkie umowy cywilnoprawne mają podlegać składkom na ubezpieczenia społeczne (emerytalnym, rentowym, wypadkowym i chorobowym).
Wyjątkiem mają być umowy zlecenia z uczniami szkół średnich i studentami do 26. roku życia.
Reforma zniesie jednocześnie zasadę odprowadzenia składek z tytułu umów cywilnoprawnych od płacy minimalnej.
MFiPR poinformowało, że termin wdrożenia zmiany to czwarty kwartał 2024 r., a wejście w życie nowych rozwiązań to 1 stycznia 2025 r. Od tego dnia składki na ZUS mają być odprowadzane od każdego zlecenia tak jak teraz od każdej umowy o pracę.
Umowa zlecenia a składki ZUS
Do 31 grudnia 2024 r. |
Od 1 stycznia 2025 r. |
W przypadku, gdy zleceniobiorcy uzyskują przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest z każdego z tych tytułów odrębnie. Należy natomiast rozstrzygnąć zbieg tytułów do ubezpieczeń społecznych. |
W przypadku, kiedy zleceniobiorca będzie miał zawarte dwie umowy zlecenia z których z jednej będzie uzyskiwał minimalne wynagrodzenie za pracę obowiązujące od 1 stycznia 2025 r., a z drugiej inne wynagrodzenie, nie będzie to miało znaczenia. Obie będą podlegały składkom na ZUS. Zatem każda z tych umów będzie musiała być oskładkowana. Oznacza to, że od każdej z tych umów będzie musiała być pobrana składka emerytalna, rentowa, chorobowa i wypadkowa, a także składka zdrowotna. |