Więcej formularzy PIT, które można będzie opatrzyć e-podpisem

Dodano: 1 marca 2021
Umowa spółki musi określać jej kapitał zakładowy

Rozszerzony został krąg dokumentów podatkowych, które można opatrywać bezpiecznym podpisem elektronicznym. Na podstawie rozporządzenia wydanego przez ministra finansów, w ten sposób wolno będzie podpisywać także informacje PIT-16Z/PIT-16ZS oraz zeznania PIT-28 i PIT-36.

Od 15 lutego br. obowiązują zmiany w przepisach rozporządzenia ministra finansów z 19 września 2017 r. w sprawie sposobu przesyłania deklaracji i podań oraz rodzajów podpisu elektronicznego, którymi powinny być opatrzone (tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r. poz. 52 ze zm.). Dokonano ich na podstawie wydanego przez MF rozporządzenia zmieniającego z 12 lutego 2021 r. Modyfikacja przepisów polegała m.in. na tym, że włączono informacje o zmianach we wniosku o zastosowanie karty podatkowej lub likwidacji prowadzonej działalności (PIT-16Z/PIT-16ZS) do grupy dokumentów, które mogą być przesyłane przez Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

Ponadto rozszerzono katalog dokumentów, które mogą być opatrywane poszczególnymi rodzajami podpisów elektronicznych. I tak po zmianach wolno opatrywać:

  • wniosek o zastosowanie karty podatkowej lub likwidacji prowadzonej działalności PIT-16Z/PIT-16ZS – podpisem zaufanym albo podpisem osobistym, jeżeli są przesyłane przez CEIDG,

  • zeznanie PIT-28 – podpisem zaufanym albo podpisem osobistym,

  • zeznanie PIT-36 – podpisem zaufanym albo podpisem osobistym,

  • deklarację o wysokości dochodu z niezrealizowanych zysków PIT-NZ – podpisem elektronicznego albo innym podpisem elektronicznym zapewniającym autentyczność deklaracji i podań (tak samo jak PIT-NZS dotyczący przedsiębiorstw w spadku).

 

  • rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z 12 lutego 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu przesyłania deklaracji i podań oraz rodzajów podpisu elektronicznego, którymi powinny być opatrzone (Dz. U. z 2021 r., poz. 285).