Ulga na ekspansję. Są wyjaśnienia MF

Dodano: 5 marca 2023
pieniądze w prezencie

Ulga na ekspansje polega na odliczeniu od podstawy obliczenia podatku kosztów uzyskania przychodów poniesionych przez przedsiębiorcę w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów.

Dzięki temu wydatki, o których mowa, mogą być ujęte w rachunku podatkowym podwójnie. Najpierw jako koszty pomniejszające przychód, a następnie w ramach odliczenia ulgi w zeznaniu podatkowym (od podstawy opodatkowania).

Trzeba jednak pamiętać, że możliwość skorzystania z omawianej preferencji jest jednak ograniczona ustawowym limitem 1.000.000 zł w roku podatkowym.

Problem poruszony w interpelacji poselskiej nr 37741 dotyczył wskazanego w art. 18eb ust. 4 ustawy o CIT warunku wzrostu przychodów, od którego spełnienia jest uzależniona możliwość skorzystania przez podatników z tzw. ulgi na ekspansję (określanej również mianem ulgi na zwiększenie sprzedaży).

Nie jest jasne, czy pod kątem sformułowanej w nich przesłanki zwiększenia przychodów w ciągu kolejnych 2 lat podatkowych konieczne jest, aby taki wzrost wystąpił w każdym z tych lat, czy też wystarczy, że zostanie on odnotowany tylko w jednym z nich, względnie wystarczające będzie, jeśli zsumowana wartość przychodów z obydwu tych okresów wygenerowała taki wzrost. Z wnioskiem o wyjaśnienie tej kwestii zwrócono się do MF w powołanej na wstępie interpelacji poselskiej. 

Resort finansów odniósł się do niej w piśmie z 2 stycznia 2023 r. (nr DD5.054.8.2022), podpisanym przez sekretarza stanu w MF Artura Sobonia. W świetle udzielonych w nim wyjaśnień wspomniany wcześniej wymóg będzie spełniony, jeśli przyrost przychodów względem dnia odniesienia (tj. ostatniego dnia roku podatkowego poprzedzającego rok poniesienia wydatków uprawniających do pomniejszenia podstawy opodatkowania w związku z zastosowaniem ulgi) nastąpi choćby w jednym z wyznaczonych treścią interpretowanego przepisu 2 lat podatkowych.