Można już składać wnioski o pomoc z Tarczy Finansowej 2.0 PFR

Dodano: 6 stycznia 2021
zapis w kalendarzu

Przedsiębiorcy z branż najbardziej dotkniętych przez pandemię COVID-19 od 15 stycznia br. mogą składać wnioski o wsparcie z Tarczy Finansowej 2.0. Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Będą one przyjmowane do 28 lutego 2021 roku.

Tarcza Finansowa 2.0 PFR jest rządowym programem adresowanym głownie do mikro, małych i średnich firm, w ramach wsparcia dla przedsiębiorców, którzy znaleźli  się w trudnej sytuacji w związku ze skutkami pandemii koronawirusa. Wsparcie to będzie polegać na udzielaniu subwencji finansowych, które przy spełnieniu określonych warunków, wobec możliwości ich 100% umorzenia, będą miały bezzwrotny charakter. Możliwa jest jednak również pomoc dla dużych firm.

O wsparcie w ramachTarczy Finansowej2.0 PFR mogą ubiegać się przedsiębiorstwa, które w związku z zaistniałą sytuacją musiały ograniczyć lub zawiesić działalność, w wyniku czego zanotowały spadek obrotów. Na przykład w przypadku małych i średnich firm spadek ten musi wynosić co najmniej 30% w okresie od kwietnia do grudnia 2020 roku (lub w IV kwartale 2020 roku), w porównaniu do analogicznego okresu 2019 roku.

Przy czym nie chodzi tutaj o wszystkie firmy mające trudności finansowe, lecz tylko te działające w branżach uznanych za najbardziej poszkodowane w wyniku epidemii, np. zajmujące się gastronomią, turystyką, hotelarstwem, kulturą, florystyką, drukarstwem, sprzedażą na targowiskach, organizowaniem targów, wystaw i kongresów, działalnością związaną ze sportem i poprawą kondycji fizycznej itp. Łącznie lista poszczególnych grup uprawnionych podmiotów obejmuje 45 kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD).

Istotne jest również to, aby ubiegający się o pomoc nie byli w upadłości ani restrukturyzacji, jak również nie zalegali z płatnościami tytułem podatków, czy składek ZUS.

Wnioski o wsparcie można składać do 28 lutego 2021 r. (za pośrednictwem systemów bankowości elektronicznej banków, które udostępniły je w swoich serwisach transakcyjnych). W razie otrzymania opinii negatywnej, wnioskodawcy będą mogli skorzystać z procedury odwoławczej, która zostanie uruchomiona 1 lutego i potrwa do 31 marca br.