Krajowy Rejestr Zadłużonych już od lipca br.
Już niebawem każdy będzie mógł łatwo sprawdzić w Internecie, czy dany podmiot jest wiarygodny finansowo w Krajowym Rejestrze Zadłużonych, który ma być powszechnie dostępną, jawną i bezpłatną bazą dłużników.
W Krajowym Rejestrze Zadłużonych znajdą się informacje na temat podmiotów:
-
niewypłacalnych,
-
zagrożonych niewypłacalnością, a także
-
wobec których umorzono bezskuteczną egzekucję.
Będzie on prowadzony w systemie teleinformatycznym Ministerstwa Sprawiedliwości i powszechnie dostępny na stronie internetowej tego resortu. Dane figurujących w nim podmiotów – w zależności od tego, czy będą to osoby fizyczne, przedsiębiorcy i inni zadłużeni – można będzie odnajdować w wyszukiwarce m.in. za pomocą PESEL, NIP, czy numeru KRS, ale również według sygnatury sprawy.
Co istotne, rejestr będzie jawny, a dostęp do zawartych w nich danych całkowicie bezpłatny.
Dzięki temu przedsiębiorcy łatwo będą mogli zweryfikować pod względem wypłacalności np. potencjalnego kontrahenta. Może on też być przydatny dla pracodawców przy zatrudnianiu nowych pracowników. W zamyśle autorów omawianych rozwiązań, przede wszystkim jednak ograniczą one zaciąganie zobowiązań przez osoby niewypłacalne, a także zmobilizują dłużników alimentacyjnych do spłaty swoich zobowiązań.
Krajowy Rejestr Zadłużonych pierwotnie miał zacząć funkcjonować w grudniu 2020 roku, jednakże terminu tego nie udało się dotrzymać. W świetle projektu nowelizacji ustawy, o której była mowa wcześniej, znajdującego się obecnie na etapie prac parlamentarnych – rejestr ruszy 1 lipca 2021 r.